Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Проектозакон предвижда физическите лица да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище

Имоти

Проектозакон предвижда физическите лица да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище

Проектозакон предвижда физическите лица да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Нов проектозакон за ДДС предвижда физическите лица да плащат 20% на държавата при продажба на жилище ново строителство. Според предложените изменения, налогът ще бъде дължим при продажба на новопостроено жилище, ако сделката се осъществи в рамките на пет години след получаване на разрешение за ползване. Тази промяна засяга и продажбите на терени за строеж – урегулирани поземлени имоти, собственост на физически лица.

В ефира на Нова Нюз данъчният консултант Николай Иванчев посочи, че МФ е внесло предложението за обсъждане в края на миналата година.

Задава ли се ново поскъпване на имотите у нас?

„За това законово изменение не е посочена аргументация. В него се казва, че данъчно задължени лица (физически), които продават нови жилища, следва да се регистрират преди продажбата и да начислят ДДС. Става дума за нови жилища, УПИ и при право на строеж. За да бъде едно лице данъчно задължено, трябва да извърши три продажби в рамките на 12 месеца. Фирмите, които не са регистрирани по ДДС, трябва да го направят преди да се осъществи евентуална сделка. Промяната няма да засегне физическите лица в случай на инцидентна продажба веднъж. Около 0,01% от тях продават по три жилища за година, така че тях няма да ги касае. Същото важи и за 5% от фирмите строители“, коментира той.

Неговият колега Тихомир Тошев отбеляза, че няма отдръпване от ипотечните кредити въпреки мерките на БНБ за ограничаване на жилищното кредитиране у нас. Припомяме, че от 1 октомври 2024 г. са в сила нови условия за съотношенията на обема на отпуснатия кредит към стойността на обезпечението и на разходите по обслужване на дълга към дохода на клиента, както и максималния матуритет на заемите.

„Пазарът остава много активен, мерките са полезни - сложиха рамка за кредитирането, дори с добавка потребителски кредит, пак трябва да има 15% самоучастие в сделката. Не съветваме хората да правят 100% кредитиране, дори да има налични доходи за погасяване. Цената на кредитите е вързана с цената на депозитите. Очаквам те да останат в рамките на до 3%. Това е от най-ниските нива в ЕС“, подчерта Тошев.

Анкети