Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Протести в Португалия срещу високите цени на жилищата и наемите

Имоти

Протести в Португалия срещу високите цени на жилищата и наемите

От 2015 г. до 2021 г. наемите са скочили със 112%, според статистическата агенция на ЕС Евростат

Протести в Португалия срещу високите цени на жилищата и наемите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Хиляди хора протестираха в градове в цяла Португалия срещу недостъпните цени на жилищата и нарастващите разходи за наем. Много от тях заявиха, че са били изхвърлени от пазара на жилища, съобщи „Евронюз“.

Цените на жилищата в Португалия с нов ръст

Демонстрантите нисиша плакати с лозунги като: „Нашите квартали не са ваша работа“ и „Трябва да избирам между това да платя за жилище и да ям“.

Жилищната криза се корени в хроничния недостиг на достъпни и социални жилища - ситуация, която се влошава от преместването на богати чужденци в Португалия с обещание за данъчни облекчения.

Туристическият бум доведе и до ръст на краткосрочните наеми на ваканционни жилища, които оказват допълнителен натиск върху пазара на жилища за местните жители.

Дясноцентристкото коалиционно правителство на Португалия, ръководено от Луиш Монтенегро и съставено от Социалдемократическата партия и CDS - Народната партия, обяви пакет от 2 млрд. евро за изграждане на 33 000 жилища до 2030 г., но много от протестиращите се съмняват, че ще успеят да го изпълнят.

„Кажете на правителството, че е необходимо да предприеме мерки за намаляване на цената на жилищата и да постави на първо място живота на тези, които живеят и работят в нашата страна и се нуждаят от покрив, за да може това да се случи качествено“, заяви Андре Есковал от движението „Право на жилище“.

В своята онлайн страница „Право на жилище“ заяви, че жилищната криза в Португалия не е временна, а по-скоро „хронична и структурна“.

Между 2020 г. и 2021 г. цените на жилищата в Португалия са се повишили със 157%.

Жилищата в Португалия са поскъпнали с близо 9% през 2023 година

От 2015 г. до 2021 г. наемите са скочили със 112%, според статистическата агенция на ЕС Евростат.

Офицално: Лисабон е най-скъпият град за живеене в Европа – цените на наемите там са рекордни

Португалия е една от най-бедните страни в Западна Европа и отдавна преследва инвестициите на фона на икономиката с ниски заплати.

Малко над половината от португалските работници печелят по-малко от 1000 евро на месец, според статистическите данни на Министерството на труда за 2022 г.

Анкети