Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Рекордни стойности: На над 9 млрд. евро възлизат сделките с имоти в Португалия през третото тримесечие

Имоти

Рекордни стойности: На над 9 млрд. евро възлизат сделките с имоти в Португалия през третото тримесечие

Рекордни стойности: На над 9 млрд. евро възлизат сделките с имоти в Португалия през третото тримесечие - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Стойността на жилищата в Португалия, които са сменили собственика си през третото тримесечие на 2024 г., се повиши с 28 на сто до рекордните 9,05 милиарда евро, влошавайки недостига на жилища на достъпни цени, предаде Ройтерс.

Националният статистически институт на страната "Ине" (Ine) съобщи, че почти 41 000 жилища са били продадени през периода юли-септември, което е ръст с 19,4 на сто на годишна база, както и че цените на съществуващите жилища са се повишили повече, отколкото тези на новопостроените.

През първите девет месеца на годината стойността на продадените жилища е нараснала с 13,5 на сто спрямо същия период на миналата година до 23,7 милиарда евро, малко под рекорда от 24,4 милиарда, регистриран през 2022 г..

Хроничният недостиг на жилища на достъпни цени в Португалия се влошава поради пристигането на богати чужденци, примамени от правото на местожителство и данъчните облекчения, свързани с инвестиции в имоти, предлагани от страната.

Бумът на туризма, от друга страна, доведе до засилено търсене на краткосрочни ваканционни наеми, което още повече натовари пазара на недвижими имоти. Това предизвика протести в Лисабон и други градове на местни жители, на които им е трудно да си позволят собствено жилище, предава БТА.

Цените на имотите са били най-високи в гъстонаселената столична зона на Лисабон и в богатата северна част на страната, показват данните.

Жителите на страната и чужденците с право на пребиваване в Португалия, плащащи данъци в страната, са реализирали 93,5 на сто от сделките с имоти, следвани от тези от други страни от ЕС с 3,37 на сто, а сделките с имоти на граждани на страни извън Общността представляват 3,13 на сто, показват още статистическите данни.

Анкети