Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Рекордно ниво: Имотните данъци са напълнили гръцката хазна с над 3 млрд. евро

Имоти

Рекордно ниво: Имотните данъци са напълнили гръцката хазна с над 3 млрд. евро

Големият брой сделки с имоти увеличи държавните приходи миналата година до рекордни нива

Рекордно ниво: Имотните данъци са напълнили гръцката хазна с над 3 млрд. евро - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Голямото увеличение на прехвърлянията на имоти, регистрирано през 2022 г., продължи и през 2023 г., след години на стагнация поради пандемията и енергийната криза. По данни на АФП трансферите са отбелязали нов рекорд през миналата година, най-вече благодарение на големия интерес на чуждестранни инвеститори.

Приходите на държавата от данъчното облагане на продажбата на къщи и парцели възлизат на 520,24 млн. евро през миналата година. Най-голямото увеличение идва от продажбата на апартаменти, която е нараснала с 14,76% от 2022 г. до 426,04 милиона евро. Ако вземем предвид приходите от наследства, родителски отстъпки и дарения (240,67 милиона евро), сумата, събрана от гръцката държава през 2023 г., надхвърли 760 милиона евро.

Платформата myProperty получи през миналата година повече от 400 000 декларации за прехвърляния, родителски отстъпки, дарения и данъци върху наследството, което е увеличение от 73,5% спрямо 2022 г. (когато повечето декларации са били подадени в ръкописна форма), предава Еkathimerini.

Ако се добавят приходите от Единния данък върху имотите (ENFIA), годишните приходи на държавата надхвърлят 3 милиарда евро.

За разлика от повечето други европейски страни, Гърция освобождава имотите от данък върху добавената стойност, въпреки че няколко други държави освобождават от ДДС социални жилища или строителство на имоти. Почти всички държави от Европейския съюз налагат данък върху имуществото и, според последните данни на ЕС, Гърция има най-висок процент на вземания от данък върху имуществото от всички свои данъчни приходи, 6,1% през 2021 г., срещу средно за ЕС от едва 2,6%.

Данни от Регистъра на стойността на прехвърляне на имоти разкриват, че разликата между облагаемите цени на имотите (известни като „обективни стойности“) и пазарните ставки се е разширила след повече от две години от прилагането на новите зонови ставки при сделки с имоти. Най-големи разлики се регистрират в по-скъпите райони на Атина и северните и южните предградия на столицата.

От друга страна, цифрите сочат намаляване на дистанцията между продажните цени на новопостроените и по-старите имоти.

Анкети