Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. В САЩ готвят регламент срещу прането на пари чрез недвижими имоти

Имоти

В САЩ готвят регламент срещу прането на пари чрез недвижими имоти

В САЩ готвят регламент срещу прането на пари чрез недвижими имоти - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Министерството на финансите на САЩ подготвя законодателни промен, които целят да бъдат забранени анонимните покупки на луксозни жилища, затваряйки възможността, която според ведомството позволява на терористи и престъпници да крият неправомерно придобити печалби.

От регламента се очаква да въведе изискване професионалистите в областта на недвижимите имоти, сред които и застрахователите, да докладват пред Мрежата за борба с финансовите престъпления към МФ на САЩ (FinCEN) самоличността на действителните собственици, които купуват недвижими имоти чрез кешово плащане, криейки се зад фиктивни компании.

Очаква се от FinCEN да внесът предложението за този проекторегламент до дни, в рамките на месец август.

В продължение на десетилетия десетки лица заобикалящи закона са укривали, чрез покупка на недвижим имот неправомерно придобитите си печалби, обяви още през март министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, добавяйки, че около 2,3 милиарда долара са били изпрани чрез покупката на недвижими имоти в САЩ между 2015 и 2020 г.

Въпреки че в САЩ банките отдавна изискват информация, за да бъде остановен източника на клиентските средства, като при съмнителни транзакции трябва веднага да сигнализират институциите, то такива правила за сектора на недвижимите имоти в цялата страна не съществуват.

След като през 2016 г., New York Times разкри, че почти половината от луксозните недвижими имоти са закупени от анонимни фиктивни компании от FinCEN въведоха правила за разкриване на информация за покупките на недвижими имоти, известни като географски целеви заповеди, само в няколко града, включително Ню Йорк, Маями и Лос Анджелис.

Но тези правила все още остават лесни за заобикаляне чрез закупуването на имот извън целевите райони, обясняват пред Ройтерс експерти.

Доклад от 2020 г. на Службата за анализ на данни и информажия към правителството (GAO) - разследващо звено на Конгреса, установи, че близо 7% от докладите на GTO идентифицират лица или организации, свързани с текущи дела на ФБР.

Анкети