Имоти
Жилищата под наем в Бургас все по-търсени: Цените в някои райони са скочили с до 100% за две години
В цялата страна към момента нищо не потвърждава очакванията за „спукване“ на имотния балон и спад на цените, тъй като търсенето определя ценообразуването, а пазарът е все така активен, отчитат експерти от бранша

„Притокът на бежанци от Украйна създаде много висок интерес към жилищата под наем в Бургас, което доведе до рязкото повишаване на цените в този сектор, на места доближаващо се до 100%“. Това коментира в ефира на БНР Мариела Бончева – брокер в една от агенциите за недвижими имоти в града.
По думите ѝ освен войната в Украйна, причина за сериозното раздвижване на пазара в града е, че с развитието на новите филиали и специалности, Бургас активно върви в посока превръщането му в студентски град.
„Това логично води до повече наематели в града. В някои от болниците пристигнаха голям брой специалисти, които също наеха жилища. Така че интересът от гледна точка на наеми и в посока покупка с цел инвестиция е голям. Относно продажбите – 2000 евро на квадратен метър е една граница, която вече много често се преминава в Бургас, но да се ценообразува на квадратен метър е много относително. Един добре реновиран панелен апартамент може да бъде много повече от 2000 евро и е несравнимо с новото строителство, което се продава от 1300 до над 2000 евро на квадратен метър.“
Тази тенденция от бранша обобщават по средния начин: интересът на купувачите към жилища, на север е за живеене, а на юг - за отдаване под наем. Наблюдава се и спад на търсенето на търговски площи.
Георги Грунов, служител в една от агенциите за недвижими имоти във Варна споделя, че в морската ни столица се търсят най-вече имоти за собствено ползване. Техните цени обаче са преминали границата от 2000 евро на квадратен метър още преди две години. Той споделя, че пазарът е доста интензивен и допълва:
„Наскоро четох доста статии за повишаването на цените на имотите при нас. Това е така, но съвсем не е със същите темпове. Предходните 2 години ръстът беше доста по-голям. Темповете са по-плавни, по-устойчиви и по-нормални. Варна все пак е един от най-развитите градове в североизточна България и пазарът е доста интензивен. Предимно работим с българи и по-малко с чужденци – германци и англичани. Отскоро започнаха да се забелязват и румънци, които проявяват интерес към северното ни Черноморие, но основният клиент все още е от България. Предимно се търсят жилища за живеене, след това са клиентите, които търсят с цел инвестиция – да отдадат под наем или да препродадат. Чужденците също си търсят домове. Те искат да се преместят да живеят тук, не просто да купят имот в България. Има и такива, които купуват апартамент, за да има къде да летуват. Климатът и средата в България са благоприятни, според тях“, подчертава Георги Грунов.
И в двата града все още ножицата между цените на новото строителство и старите панелни блокове не е много голяма, но специалистите предполагат, че разликата между тях ще нараства, като основната причина за това ще бъде начинът им на кредитиране.
Прави впечатление, че на юг – в Бургас – купуващите ваканционни имоти са предимно чужденци и българи от смесени бракове. В града активно се застрояват два нови квартала – „Медика“ и „Хоризонт“ и вероятно младите семейства ще се ориентират към тях, защото предпочитат да купуват апартаменти, които са в строеж. На Север – във Варна – българите се насочват към покрайнините на града, където се появяват нови затворени комплекси. Варненци дори закупуват терени, върху които да изградят собствения си дом, а най-интересното е, че съвсем младите жители на града – наскоро завършили средното си образование, се ориентират към закупуването на жилище, а не към наем, както в миналите години.
Обобщението на двамата ни събеседници е, че влизането на България в Шенген все още не се отразява на пазара на недвижими имоти, докато дебатите около Еврозоната са предизвикали еуфорично пазаруване на имоти. Нищо не потвърждава очакванията за „спукване“ на имотния балон и спад на цените, тъй като търсенето определя ценообразуването, а пазарът продължава да е все така активен. И макар прогнозите да са трудни, най-логичните очаквания са скокообразното покачване на цените от последните години да бъде заменено от плавен ръст с бавни и умерени темпове.