Имоти
Жилищата в ЕС и еврозоната поевтиняват, но в България растат с над 9% през третото тримесечие на 2023 г.
Цените на жилищата в Европейския съюз са намалели с 1 на сто през третото тримесечие на 2023 г., отнесено към същия период на 2022 г., докато в еврозоната ценовият спад е възлизал на 2,1 на сто. Това разкриват най-новите данни на Евростат за индекса на цените на жилищата, публикувани днес на страницата на европейската статистическа агенция, цитирани от БТА.
За сравнение, през предишното, второ тримесечие на миналата година жилищата в ЕС поевтиняха с годишен темп от 0,9 на сто, а в еврозоната с 1,5 на сто.
На тримесечна база – през третото спрямо второто тримесечие на 2023 г. – цените на жилищата в ЕС са се повишили с 0,8 на сто, а тези в еврозоната с 0,3 на сто.
В България през третото тримесечие на миналата година в сравнение със същия период на 2022 г. цените на жилищата са били нагоре с 9,2 на сто, забавяйки растежа си спрямо предходното тримесечие, когато скочиха с 10,7 на сто.
На тримесечна основа родните жилищни цени са нараснали с 2,7 на сто през третото тримесечие. През второто тримесечие жилищните цени се увеличиха с 4,3 на сто.
Сред страните членки на ЕС, за които има налични данни, 10 са регистрирали годишно намаление на цените на жилищата през третото тримесечие, а други 16 отчитат годишно увеличение.
Най-значитнелен годишен спад на жилищните цени през периода юли – септември 2023 г. са имали Люксембург (-13,6 на сто), Германия (-10,2 на сто) и Финландия (-7 на сто). Противно на тях най-голямо увеличение е регистрират Хърватия (+10,9 на сто), Полша (+9,3 на сто) и България (+9,2 на сто).
В сравнение с предходното, второ тримесечие цените на жилищата през третото тримесечие са се понижили в 7 членки на ЕС, в Италия са били без промяна, а 18 страни са се повишили. Най-големи ценови спадове спрямо предходното тримесечие са отчели в Люксембург (-6,3 на сто), Финландия (-2,7 на сто) и Германия (-1,4 на сто), докато с най-голями увеличения са били Полша (+4,5 на сто), Румъния (+3,4 на сто), Дания ( +3,1 на сто) и България (+2,7 на сто).