Анализи
Китай увеличава дефицита, за да се измъкне от икономическото си затруднение
Китай ще увеличи дефицита си, за да увеличи разходите си през следващата година, заяви министърът на финансите на страната според държавните медии, тъй като Пекин се опитва да подкрепи икономиката си, която изпитва затруднения.
Втората по големина икономика в света от години се бори със слабото вътрешно потребление, продължаващата криза в сектора на недвижимите имоти и нарастващия държавен дълг.
През тази година Пекин предприе редица агресивни мерки, насочени към стимулиране на растежа - намали лихвените проценти, отмени ограниченията за закупуване на жилища и облекчи дълговата тежест за местните власти.
Икономистите настояват за повече преки фискални стимули, за да се стимулира вътрешното потребление и да се възстанови пълното здраве на китайската икономика.
Министърът на финансите Лан Фоан заяви на конференция в Пекин във вторник, че Китай ще „увеличи съотношението на фискалния дефицит, за да увеличи интензивността на разходите“, според държавната телевизия CCTV.
Освен това Пекин ще се съсредоточи повече върху подобряването на поминъка и насърчаването на забавеното потребление, каза Лан, а трансферните плащания към задлъжнелите местни власти ще бъдат увеличени.
Пекин отдавна не желае да увеличава държавните разходи, за да се измъкне от икономическото си затруднение, опасявайки се от натрупване на дълг.
Този месец обаче ръководството на Пекин се ангажира с „умерено разхлабена“ парична политика и „по-активна“ фискална политика през следващата година.
Тази терминология представлява промяна в сравнение с предишния ангажимент на правителството за по-предпазлив подход.
Китай настоява за официална цел за национален растеж през тази година от около пет процента - цел, за чието постигане президентът Си Дзинпин изрази увереност, но която според много икономисти ще бъде задмината.
Международният валутен фонд очаква китайската икономика да нарасне с 4,8% през тази година и с 4,5% през следващата.
Гари Нг, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, заяви пред АФП, че размерът на новите разходи може да се окаже „по-малък, отколкото изглежда на пръв поглед“.
„Настоящата политика също така е по-скоро насочена към управление на растежа в разумно удобен за висшите политици диапазон, отколкото към стимулиране на растежа“, каза Нг.