Анализи
Кредитите на домакинствата в ЕС са достигнали 6,2 трлн. евро през януари 2025 г.
Безконтактните плащания и лесното пазаруване по интернет са сред ключовите фактори за ненужни покупки и задлъжняване, обяснява експерт по спестяване, който дава ценни съвети за понижаване на разходите

„Никой не мисли, че кредитната карта всъщност е дълг“, предупреждава Кевин Маунтфорд, съосновател на спестовната платформа Рейзин ЮКей, предаде Евронюз.
Дългът на домакинствата в Европейския съюз достига 6,2 трлн. евро през януари 2025 г. по данни на организацията CEIC и Европейската централна банка. Докато ипотечните заеми представляват над 5,23 трлн. евро, останалите около 1 трлн. евро може да бъдат причина за безпокойство.
Средното съотношение на дълга към дохода в целия блок постепенно намалява през последните няколко години, което означава, че гражданите заемат по-малък дял от доходите си.
В момента средното европейско равнище е около 97%, но в някои привидно богати райони като Скандинавия и Нидерландия съотношението на заемите е много по-високо, понякога над 200%.
Това показва, че дългът не е бреме само за бедните. Това се демонстрира и от финансовия срив през 2007 г., когато хората, закупили луксозни стоки по финансови схеми, като автомобили и часовници, изведнъж се оказват неспособни да изплащат заемите си.
Но дали през 2025 г., при нарастващите разходи за живот, наистина е възможно хората да се освободят от дълговете си?
„Проблемът не е в заемите сами по себе си, а в риска те да излязат извън контрол и да се стигне до дългове, които вече не можем да управляваме“, каза Кевин Маунтфорд, съосновател на платформата за спестявания Рейзин ЮКей.
Кои са основните причини за личните дългове?
Според Кевин кредитните карти, безконтактните плащания и лесното пазаруване по интернет са ключови фактори, заради които разходите на хората бягат от тях.
„Аз съм на възраст, в която се правеше различен бюджет, теглеха се пари в брой, харчеха се и когато ги нямаше, ги нямаше. Но сега всички гледаме банковите си извлечения и осъзнаваме с безконтактните плащания колко много сме похарчили, за което не сме се замисляли“, добави Кевин.
През 2023 г. Нидерландия, Дания, Обединеното кралство, Финландия и Швеция се наредиха в топ 10 на страните с най-голям дълг по кредитни карти в света.
Той също така изказа мнение, че социалните медии са виновни за бомбардирането на потребителите с реклами и инфлуенсъри и за подхранването на импулсивните покупки.
Този пожар се подхранва допълнително от схемите „купи сега, плати по-късно“. Макар че често те могат да изглеждат привлекателен начин да се пробват дрехи „безплатно“ или да се отложи плащането на „задължителната покупка“, Кевин предупреди потребителите да се вглеждат по-внимателно в условията на изплащане, преди да се впуснат в тях.
„Имам приятели, които трудно заспиват, така че какво правят посред нощ? Влизат в интернет и започват да купуват неща. Точно тук социалните медии и бързината на новите технологии могат да създадат проблеми, така че просто трябва да бъдем внимателни“, предупреди той.
Актуални съвети за справяне с дълговете
Повечето от нас в някакъв момент от живота си ще вземат пари назаем, това е съвсем нормално. Но когато дългът, лихвите и погасителните вноски започнат да се увеличават, това може да доведе до стрес.
„Не си заравяйте главата в пясъка“, подчерта Кевин.
„Най-лошото нещо, което можете да направите, е, когато дойдат тези сметки, просто да ги скъсате и да ги оставите настрана. Проблемът няма да изчезне, а след това ще се задълбочи и последиците от него ще станат много по-тежки.“
Първото нещо, което той предлага, е да се обърнете към банката си или към доставчика на кредит, за да разберете дали плащанията могат да бъдат разсрочени. Много често сроковете за погасяване могат да бъдат удължени, за да се намалят месечните ви плащания.
Незаконните лихвари, или „акули“, които понякога се представят за законни и се възползват от уязвимите, и законните заеми до заплата, които осигуряват бързи пари, понякога могат да изглеждат като привлекателно краткосрочно решение, но условията за погасяване са неблагоприятни и в дългосрочен план само задълбочават проблемите с дълговете.
Кевин също така силно препоръчва да се говори с приятели и роднини за финансови проблеми. Въпреки че в някои култури разговорите за пари са табу и много хора се срамуват от дълговете си, подкрепата на близките ви може да ви помогне да вземате по-добри финансови решения и да намалите стреса. Тя може да помогне и за повишаване на финансовата съзнателност и образование.
Един от ключовите съвети на Кевин, когато става въпрос за справяне с дълговете, е да се избягва плащането за съвети. Според него харченето на повече пари, за да намалите разходите си, е контрапродуктивно.