Крипто
КФН прие стратегия за наблюдение на финтех сектора в България
Комисията за финансов надзор (КФН) прие стратегия за наблюдение на финтех сектора в България за периода 2025-2027 година. Това става съобщиха от регулатора. Документът е публикуван на официалния си сайт на КФН.
Стратегията цели да послужи за база за създаването на насърчителни и регулаторни мерки, които да съответстват на бързото развитие на сектора на финансовите технологии, както и за планиране на дейността във връзка с промени в нормативната уредба с цел хармонизирането ѝ с европейските финтех регулации.
В обсега на стратегията влизат компоненти, насочени към насърчаване на разработването и приемането на иновативни финансови технологии, разработването на гъвкави и далновидни регулаторни рамки, които гарантират както защита на потребителите, така и системна стабилност, изграждането и поддържане на стабилна цифрова инфраструктура и насърчаване на екологични и социално отговорни финансови практики, се посочва в изявление на председателя на КФН Бойко Атанасов, публикувано в документа.
„Твърдо съм убеден, че е необходимо внедряването на съвременни бизнес модели, които адекватно да отговорят на дигиталната революция. Подобреното клиентско изживяване чрез иновативни технологии, базирано на добро сътрудничество, води до бизнес ефективност, наравно със съществуващите рискове от гледна точка на киберсигурността, превенцията и противодействието срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма“, посочва Атанасов.
„Вярвам, че съвсем скоро ще станем свидетели на използването на пълния потенциал на финтех индустрията, като едновременното с това се осигури правна и регулаторна сигурност, ефективна защита на потребителите, интегритет на пазара и финансова стабилност в тази иновативна среда“, се посочва в изявлението.
КФН цели да гарантира, че националната регулаторна рамка е съобразена с технологичния напредък във финтех сектора, за да се поддържа целостта на пазара и да се защитят интересите на потребителите, се посочва секцията „Приоритети“.
„Регулярното актуализиране и адаптиране на разпоредбите обуславя включването на нова терминология като криптоактиви, блокчейн технология, робо-съветник и други", пише в стратегията.
Навлизайки в период, белязан от значителен напредък във финансовите технологии на национално, европейско и международно ниво, КФН отчита критичната необходимост да гарантира, че регулаторната рамка се развива заедно с тези иновации, се посочва в стратегията.
„Това е от съществено значение не само за запазване целостта на пазара и защита на интересите на потребителите, но и за насърчаване на подходяща среда за иновации и растеж във финтех сектора", посочват от регулатора.
Комисията подчертава стремежа към подобряване на оперативната устойчивост, насърчава прилагането на нови технологии във финансовия сектор и гарантира, че регулаторните практики биха могли да се справят със сложността на съвременните финансови системи.
Специален фокус на Комисията е сътрудничеството с национални и европейски регулаторни органи, както и на такива от трети страни, за обмен на опит, което позволява постигането на хармонизация в подхода и поддържането на безпроблемно функциониране на цифровите финансови услуги.
Стратегическата визия на Комисията за периода 2025-2027 г. цели подобряване на финансовия надзор в небанковия финансов сектор, който ще обезпечи устойчивия му растеж и стабилност и същевременно ще повиши удовлетвореността на потребителите от ползваните продукти и услуги.