Крипто
Над 60% от регулаторите по света проявяват интерес към крипто
Нови регулаторни рамки на глобално ниво, с цел по-строг контрол и защита на потребителите на крипто пазара – така изглежда месец октомври за сектора на цифровите активи. Доклад на Binance Research установява, че към момента 60% от изследваните юрисдикции са въвели или са в процес на изготвяне на разпоредби, които се отнасят до емитирането на стейбълкойни и управлението на резервите.
Ключови юрисдикции като Европейския съюз (ЕС), Съединените щати (САЩ), Обединеното кралство, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Япония и Сингапур затягат правилата, за да предоставят стабилен и сигурен в перспектива пазар. Това се случва на фона на все по-големия успех на стейбълкойните (крипто активи, обвързани с други активи), които продължават да преодоляват пропастта между традиционните финанси. Всяка от тях обаче следва различен регулаторен подход – в ЕС регламентът за пазарите на криптоактиви (MiCA), който към момента е еталон за глобалната политика по отношение на стейбълкойните, установява строги правила за емитирането, управлението на резервите и обратното им изкупуване, с цел да гарантира целостта на пазарите на актива. Същевременно в Обединеното кралство властите избират по-постепенен и гъвкав подход, отразяващ стремежа на страната да се утвърди като лидер във финансовите иновации, гарантирайки дългосрочната стабилност на пазара.
„Що се отнася до стейбълкойните, в момента сме свидетели на съзряването на регулаторните подходи – в ключов момент от еволюцията на блокчейн индустрията. От средата на тази година вече действат и правилата на европейската регулаторна рамка MiCA по отношение на стейбълкойните“, коментира Веселин Георгиев, Country Manager на Binance за България. „Наблюдаваме как тези регулаторни промени ще оформят бъдещето на стейбълкойните, а оттам и на по-широката финансова екосистема.“
В перспектива очакванията са нарастваща промяна към приемането на стейбълкойни, които не са свързани с щатския долар. Тъй като 85% от настоящия пазар на този актив все още се доминира от токени, обвързани с щатския долар, докладът прогнозира, че по-ясните глобални регулаторни рамки ще стимулират търсенето на алтернативни видове стейбълкойни, особено в региони, които са по-малко зависими от долара. Тази промяна би могла да подобри финансовото приобщаване и стабилността, особено на развиващите се пазари, където валутите, различни от щатския долар, играят решаваща роля.
В доклада се подчертава, че бъдещето на регулацията на стейбълкойните е определящ фактор за траекторията на растеж на блокчейн индустрията като цяло. Тъй като регулаторната яснота продължава да се развива, докладът прогнозира стабилно нарастване на приемането на актива и интегрирането му в масовия сектор, което допълнително ще затвърди ролята му в бъдещето на цифровите финанси.