Анализи
Лош сигнал: Производствената активност в Китай със спад за първи път от четири месеца
Производствената активност в Китай се е свила през януари за първи път от четири месеца насам, сочат официални данни, тъй като Пекин се бори да поддържа възстановяването на втората по големина икономика в света.
Политиците се борят да обърнат тенденцията на спад след пандемията, предизвикана от кризата в сектора на недвижимите имоти, слабото потребление и високия държавен дълг.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) - ключов показател за индустриалното производство - е 49,1 през декември, според Националното статистическо бюро (NBS).
Цифрата над 50 означава разширяване, а под тази стойност - свиване.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) възлезе на 50,1 през декември, което е трети пореден положителен месец след края на шестмесечния спад през октомври.
Спадът през януари беше „повлиян от наближаващия празник Лунната нова година и концентрираното завръщане на бизнес служителите в родните им градове“, заяви главният статистик на NBS Джао Цинхе.
Производството и търсенето се забавиха в навечерието на осемдневния официален празник от 28 януари до 4 февруари, каза Чжао.
През последните месеци Пекин предприе редица агресивни мерки, насочени към стимулиране на растежа, включително намаляване на лихвените проценти, отмяна на ограниченията за закупуване на жилища и облекчаване на дълговата тежест за местните власти.
Икономистите обаче предупреждават, че са необходими по-директни фискални стимули, насочени към стимулиране на вътрешното потребление, за да се възстанови напълно китайската икономика, която среща сериозни затруднения след пандемията от Covid-19.