Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Масови протести в Испания срещу високите цени на жилищата

Имоти

Масови протести в Испания срещу високите цени на жилищата

Масови протести в Испания срещу високите цени на жилищата - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Стотици хиляди протестираха в събота в десетки градове в Испания срещу високите наеми на жилищата и скъпите жилищни имоти, предаде Ройтерс.

Средната стойност на наемите на жилищата в Испания се е удвоила през последното десетилетие, а цените им са нараснали средно с 44 на сто. Това сочат данни на онлайн платформата за обяви за имоти "Идеалиста" (Idealista). 

Рекорд: Имотите в Испания достигнаха най-високата си цена откакто се води статистика

На този фон предлагането на жилища под наем е намаляло наполовина след пандемията от КОВИД-19.

Недостигът на жилища идва на фона на силно развития туризъм в Испания.

За по-достъпни жилища: Испания набеляза 12 мерки за промяна на имотния пазар в страната

Много собственици на жилищни имоти предпочитат да печелят от тях, като ги предлагат чрез платформи за краткосрочно отдаване под наем, сред които е и "Еърбиенби" (Airbnb), посочва Ройтерс.

Официалната статистика сочи, че в Мадрид има поне 15 000 незаконни туристически апартамента, докато в Барселона градският съвет заяви, че няма да поднови съществуващите 10 000 лиценза за туристически апартаменти, когато те изтекат през 2028 г.

Това, което първоначално беше проблем в районите с висока концентрация на туристи, като Балеарските и Канарските острови, както и в Барселона, се превърна в проблем в цялата страна, като протестиращите в Севиля, Валенсия, Сантяго де Компостела, Бургос и Сан Себастиан, както и в други градове, изтръскаха комплекти ключове, което се превърна в символ на недоволството от липсата на жилища на достъпни цени.

На Балеарските острови средният наем на малък апартамент е нараснал с 40 % за пет години до около 1 400 евро на месец, което е повече от средната месечна заплата на работещите в хотелиерския сектор - основната индустрия в региона.

Младите хора са най-силно засегнати, тъй като разходите за жилище са нараснали, докато заплатите остават в застой. Проучване, публикувано от Испанския младежки съвет, показва, че липсата на достъпни жилища е довела до това, че миналата година 85 % от младите хора под 30 години все още са живели с родителите си.

В Барселона, където хиляди хора се събраха на площад „Испания“, протестиращите поискаха 50 % намаление на наемите, безсрочни договори за наем и прекратяване на спекулациите с имоти.

По данни на Каталунската агенция за жилищно настаняване наемите в Барселона са се увеличили със 70 % през последните 10 години. Заплатите са се увеличили със 17,5 % за същия период.

„Играта с жилищата е нагласена в полза на всеки, който разполага с активи, а данъчните облекчения го насърчават да придобива все повече и повече имоти“, каза Хайме Паломера от Барселонския институт за градски изследвания.

„След финансовия срив през 2008 г. и кризата в Ковида богатите станаха още по-богати и използваха това богатство, за да купуват все повече и повече имоти, като постоянно повишаваха цените и увеличаваха неравенството. Факт е, че имотите предлагат по-добра възвръщаемост от други инвестиции. Имаме икономически модел, който насърчава инвестициите в активи, които не създават никаква стойност, а просто използват наема като начин за изсмукване на пари от средната класа“, добави той.

Решението, посочи Паломера, е да се обложат с данък тези, които притежават множество имоти.

Той даде пример със Сингапур, където държавата предлага финансова подкрепа на купувачите на първо жилище, но налага възходящ данъчен режим за второто и следващите жилища.

Анкети