Анализи
Mитническата политика на САЩ носи несигурност, но и нови възможности за компаниите у нас
Интересът на фирмите от Китай към България се засилва

Несигурност, но и нови възможности за страната ни. Така фирмите в Тракия икономическа зона край Пловдив определят новата митническа политика на САЩ за ЕС и Китай. Зоната обединява 200 компании, които произвеждат части за европейски фирми с износ на световните пазари, предава БНТ.
Една от фирмите там е германска, която произвежда автомобилни компоненти и части за бяла техника за български фирми, изнасясащи продукти за европейския пазар. Въпреки че не са директен производител за САЩ, вече имат притеснения.
„Просто е една абсолютна информационна мъгла, в която днес обявяват едни тарифи. Утре ги намаляват, вдругиден ги увеличават. Наистина хаосът е пълен и аз не мисля, че това е само за нас. Това е за целия свят, тъй като подходът им е генерален. Не е специфичен към ЕС или Китай“, обясни Красен Кръстев – главен мениджър на фирмата.
Заради неяснотата повечето фирми не търсят работници и не приемат дългосрочни поръчки. Всички намерения за инвестиции са замразени.
„Целят този хаос. Докато не се изясни, фирмите няма да инвестират, фирмите няма да разширяват производства, което автоматично означава, че няма да се наемат толкова хора. Дори обратното – фирмите ще се стремят да бъдат подготвени за най-лошия сценарий и дори да освобождават хора“, смята Красен Кръстев
Друга част от бизнеса пък вижда вдигането на митата като нови възможности за страната ни. В България се преместват много световни производства, казва инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона.
„Ние преговаряме в момента с 4 компании от Азия, което не се беше случвало дълго време. Ние изчаквахме дълго този момент. Възможностите, които се появяват в момента за реализация на проекти в България, просто трябва да се използват веднага“.
Освен азиатски компании, в зоната около Пловдив се водят преговори дори с американски инвеститори. Интересът на фирмите от Китай към България също се засилва.