Мрежата
Шопската салата на 6 място в топ 100 на най-добрите салати в света (СНИМКИ)

Българската шопска салата попада в 100-те най-добри салати в света на TasteAtlas. Тя се нарежда на 6-то място. Ето и 10-те салати, които оглавяват кулинарната класацията.
Челната позиция се държи от Дакос или Нтакос.

Това е традиционно ястие, за гръцкия остров Крирт, състоящо се от сух ечемичен сухар върху който се нареждат натрошено сирене, нарязани зрели домати, цели маслини, каперси, пресен риган и зехтин.
На второ място е добре познатата ни Гръцка салата.

Известна още и като селска салата тя е националното ястие на Гърция. А съставките са ясни - домати, нарязани на четвъртинки, нарязан червен лук и резенчета краставица. В зависимост от региона може да има и маслини, зелени чушки, сирене фета, риган, сол, черен пипер или типичен дресинг от зехтин и лимон или оцет.
Третата позиция е за тунизийската салата Хурия. Съставките са моркови, хариса (бел.ред. тунизийски лют сос), чесън, оцет, зехтин, семена от кимион и сол. За приготвянето е необходимо морковите да се сварят и след това леко да се намачкат на пюре. След това се смесва с всички останали съставки. Отгоре салатата обикновено се гарнира със ситно нарязан магданоз.
Италианската салата Капрезе заема четвъртата позиция.

Тя е истинска класика на неаполитанската кухня. В нея се комбинират домати, кремообразна моцарела и пресен босилек - смята се, че тази проста салата произхожда от остров Капри, откъдето идва и името.
Петото място е за ливанската салата Fattoush. Тя се приготвя с традиционен хляб като основа, върху която се поставят и останалите съставки. Хлябът се накъсва или нарязва на малки хапки, след което се препича. След това се смесва с различни зеленчуци като маруля, репички, хрупкави краставици, чери домати или обикновени домати, чушки, лук и чесън.
Шопска салата е на шесто място. Тя е описана като едно от националните ястия на България. Салатата се състои от нарязани домати, краставици, лук, печени или сурови чушки и българско сирене. Създадена е през 50-те години на миналия век, когато български топ готвачи са помолени да създадат ястия, които да привлекат туристи в страната. Зеленчуците обикновено се посоляват, заливат се със слънчогледово олио и отгоре се поръсват с настъргано сирене.
На седмо място е индонезийският Пецел, който може да се отнася за ароматен фъстъчен сос или комбинация от сос и различни зеленчуци, когато обикновено се нарича салата. Основата на соса се приготвя с печени фъстъци и подправки, които обикновено включват люти чушки, палмова захар, чесън, сок от тамаринд, паста от скариди, листа от лайм, сол и джинджифил. Обикновено свързван с Ява, сосът се характеризира със своята отличителна комбинация от сладки и пикантни вкусове.
Популярната китайска намачкана краставица е на осмо място. Салатата традиционно се приготвя с комбинация от краставици, чесън, сусамово масло, черен оцет и соев сос. Краставицата се обелва и се начуква, така че да се натърти и да започне да се разпада. Нарязва се на хапки и се смесва с останалите съставки. Съставките се разбъркват добре и след това се сервират в голяма чиния.
Деветата позиция е за турската бобена салата Piyaz.

Тя се приготвя със сварен зрял боб, магданоз, лук и смрадлика. В Анталия добавят и гладък сос, състоящ се от тахан, лимонов сок и оцет. Бобът се залива със соса, и се добавят нарязани домати, нарязан лук, твърдо сварени яйца, зехтин и магданоз. Салатата често се сервира като гарнитура на кюфтета или други местни ястия приготвени на скара.
На десето място е тунизийската салата Mechouia. Тя се приготвя от печени, едро нарязани лук, чушки, домати и чесън. Зеленчуците се заливат с зехтин и подправки - кимион, сол и черен пипер. След това към салатата обикновено се добавят твърдо сварени яйца, маслини или риба тон. Салатата може да се сервира самостоятелно, но често се сервира и върху препечен хляб или филийки франзела.
