Мрежата
Унгария иска ЕК да започне процедура срещу България заради таксата за транзитния руски газ
Унгария е поискала от Европейската комисия (ЕК) да открие съдебна процедура срещу България във връзка с таксата, която наскоро наложи страната ни върху транзита на руския природен газ. Това съобщи унгарският министър, отговарящ за въпросите на Европейския съюз Януш Бока.
„Днес в писмо помолих Европейската комисия да започне без забавяне производство срещу България заради нововъведения енергиен данък. Зимата наближава, трябва да действаме бързо. Унгарското правителство защитава унгарските семейства и гарантира сигурността на енергийните доставки у нас“, написа Бока като коментар към свой видеоклип, публикуван във Фейсбук.
От думите на унгарския министър става ясно, че България е наложила данъка, без да се консултира с Унгария, като според него мярката е в нарушение на законодателството на ЕС в областта на митниците и търговията.
„Българската енергийна такса сериозно застрашава енергийната сигурност на Унгария и на целия регион“, коментира във видеоклипа унгарският министър, заявявайки, че Будапеща е готова да отнесе въпроса до най-висшия съд на ЕС преди края на годината, ако не бъде започната процедурата от страна на ЕК.
„Повечето страни в Европа са се откъснали до голяма степен от руския газ, след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Но Унгария лобира усилено в Москва, за да си осигури по-изгодни газови сделки през 21-те месеца от началото на войната. България беше отрязана от доставките на Газпром малко след като Русия нахлу в Украйна, но държавата позволи използването на газопровода „Турски поток“, който минава през нейната територия, за снабдяване на Сърбия и Унгария - две от най-проруските правителства в Европа“, пише „WRAL News” .
Припомняме, че такста от 20 лева на мегаватчас (10,27 евро/MWh), който страната ни наложи върху преноса на руски газ, беше обсъден от ЕС през октомври, а промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна е в сила от 13 октомври.
„Новият данък е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето от договорите на „Газпром“ се определят на мястото на доставка в дадена страна, таксата е малко вероятно да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата. Това само ще намали печалбите на „Газпром“, коментира българският финансов министър Асен Василев в интервю за „Файненшъл таймс“, публикувано на 17 октомври.