Мултимедия
Българска иновация ще спасява животи (СНИМКИ)

Една малка българска компания за изследвания в областта на медицината успява да постигне своята амбициозна цел - да създаде портативен телеметричен ЕКГ апарат, който улеснява ранната диагностика на кардиологични заболявания и помага за спасяването на животи.
Иновато Клиникъл е създадена през 2015 г. с мисията да допринесе за подобряване на националните здравни показатели, които поставят България в челото на световните и европейските класации по смъртност от сърдечно-съдови болести. Сред основните причини за мрачната статистика са липсата на масова профилактика и превенция и ниското ниво на здравна култура.

Компанията е основана от д-р Ростислава Димитрова, лекар с дългогодишен опит в национални и европейски институции. Идеята за телеметричния апарат се заражда през 2016 г. с участието на инженерния екип на проф. Иво Илиев от Техническия университет в София, с който компанията си партнира тясно в развойната дейност.
С помощта на апарата пациентът ще може да се преглежда сам в домашни условия и да предава своите данни дистанционно до лекар.
„Трудностите от идеята до завършването на продукта и после до реализацията му бяха наистина огромни. Нямаше кой да ми разкаже това в началото - и може би по-добре!“, споделя д-р Димитрова.
Мисия „Живот“
Устройството е иновативно медицинско изделие от клас 2а според новия Европейски регламент.
Разработено е от колектива на лабораторията по "Биомедицинско инженерство", която е в състава на Център за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии към Технически университет – София.
Клиничното му изпитване е проведено в УМБАЛ „Александровска“ от проф. д-р Емил Манов и д-р Красимира Кощикова, които според д-р Димитрова са брилянтни лекари, отворени към иновации в полза на хората с кардиологични проблеми.
Всеки пациент вече ще може да записва своето ЕКГ и да го предава под формата на звуков сигнал през телефона до лекар, който може да го разчете и да даде насоки. Това улеснява навременното откриване, дистанционния мониторинг и превенцията на сърдечно-съдови инциденти, което се оказва съдбоносно в условията на пандемия или в отдалечени райони.
Освен медици и инженери, екипът зад проекта на Иновато Клиникъл включва патентни адвокати, ИТ специалисти и продуктови дизайнери.
„Всеки е изключително добър в своята област. Мотивира ни желанието да сме част от нещо ново, да създадем нещо полезно“, казва д-р Димитрова.
Иновативният проект е одобрен от Министерството на иновациите и растежа за получаване на безвъзмездно финансиране по европейска програма. За бързото му реализиране компанията получава решаваща подкрепа от Българската банка за развитие и нейния инструмент за ускорено усвояване на европейски средства. Той осигурява мостово финансиране на фирми с одобрени проекти по европейски и национални програми.
За държавната банка това е кауза – част от стратегията й за подкрепа на малкия и средния бизнес и развитието на иновациите в ключови сектори като здравеопазването.
„Без европейското финансиране и помощта от ББР нямаше да успеем. Все още имаме дейности за довършване, но се движим напред“, категорична е създателката на компанията за медицински изследвания.

Поглед към бъдещето
Проектът за внедряване на жизненоважния апарат трябва да бъде завършен до края на годината, когато се планира и пускането му на пазара. Амбицията на екипа е голяма.
„Глобалният пазар на медицински изделия е в силен растеж, с очаквана стойност от 886,68 млрд. долара до 2032 г., и искаме да бъдем част от тази промяна“, казва д-р Ростислава Димитрова.
За да могат българските пациенти да се възползват максимално от апарата за телеметричен ЕКГ мониторинг, тя се надява иновацията да бъде включена в списъка с медицински изделия и медицински услуги, които се финансират от НЗОК. Екипът вече има план за още един иновативен здравен продукт, като вярва, че този път ще успее по-бързо с реализацията му.