Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Лунната Нова година повиши търсенето на злато в Китай, появиха се серии от специални монети и кюлчета (СНИМКИ)

Мултимедия

Лунната Нова година повиши търсенето на злато в Китай, появиха се серии от специални монети и кюлчета (СНИМКИ)

Лунната Нова година повиши търсенето на злато в Китай, появиха се серии от специални монети и кюлчета (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay/АРХИВ

На 29 януари милиарди китайци по света празнуват Новата година. Според китайския зодиак 2025 г. ще бъде под покровителството на Дървената змия. Празникът ще бъде отбелязан с фойерверки, танци, костюми, музика, веселие и подаръци.

По време на 15-дневния празник китайците традиционно си подаряват злато, за да си пожелаят благополучие, богатство и здраве през новата година. Този обичай е толкова важен, че потреблението на злато в Китай през първото тримесечие на годината обикновено нараства с около 14% в сравнение с предходното тримесечие.

„Китай е най-големият пазар на злато в света. Търсенето на злато в Страната на червения дракон представлява 28% от световното годишно търсене на злато. За страна, в която живее около 17% от световното население, китайският апетит за злато е очевиден. Освен търсенето, Китай е отговорен за производството на над 10% от световното злато“, казва Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex.

Около 70% от цялото търсене на злато в Китай се дължи на бижутерийната индустрия. С годишен обем от 600 тона златни бижута, търгувани в страната, Китай изпреварва дори Индия в тази категория. Останалите 30% от търсенето са физически монети и кюлчета. Тези инвестиционни продукти се оказаха най-жизнеспособните активи за обикновените китайци, особено в несигурната икономическа и политическа среда.

Китайската централна банка е и в основата на продължаваща тенденция за диверсификация на основните резерви – намаляване на дела на държавни ценни книжа и замяната им със злато. Наличностите от скъпоценния метал в трезорите на банката достигнаха 2,280 тона през декември 2024 г., т.е. 44 тона увеличение за една година.

За да отдадат дължимото на величието на бившата Китайска империя – понастоящем втората по големина икономическа сила в света – различни монетни дворове и рафинерии по света са съчетали китайската култура и богатството на страната в серии от специални монети и кюлчета. Така се появиха лунните продукти. Това са монети и кюлчета, произвеждани от международно признати институции като Монетния двор на Пърт в Австралия или рафинериите PAMP и Argor-Heraeus в Швейцария.

На лицевата страна на продуктите е гравирано уникално за всеки производител изображение на символа, под чието покровителство ще се падне Новата година според китайския календар. За 2025 г. това е символът на змията.

Най-популярните продукти от лунната серия са тези, произведени от Монетния двор на Пърт в Австралия. Монетите „Година на Дървената змия“ са изработени както от сребро, така и от чисто 24-каратово злато. Златната монета е с тегло от 1/10 тройунция (3,11 грама) до една тройунция (31,1 грама).

The Perth Mint Australia© The Perth Mint Australia The Perth Mint Australia
The Perth Mint Australia© The Perth Mint Australia The Perth Mint Australia

На обратната страна на монетите е изобразена змия, вплетена в ствола на бамбук.

The Perth Mint Australia© The Perth Mint Australia The Perth Mint Australia

На лицевата страна на монетата е изобразен Негово Величество крал Чарлз III заедно с номиналната стойност на монетата, която е 100 австралийски долара за монетата от една унция.

Анкети