Мултимедия
НАСА: В пробата от астероида Бену има вода и въглерод – елементите на живота на Земята (СНИМКИ)
От NASA (Националната американска космическа агенция) изнесоха данни от анализа на пробата от астероида Бену, взета от повърхността му преди три години и донесена на Земята с капсулата Озирис-Рекс на НАСА преди няколко седмици - на 24 септември 2023 г. Първоначалните проучвания на материала от небесното тяло, което е на 4,5 милиарда години показват доказателства за високо съдържание на въглерод и вода – градивните елементи на живота на Земята. Това според учените може да означава, че животът на нашата планета може да е възникнал, след като астероиди са доставили неговите градивни елементи от Космоса.
„Пробата, донесена от OSIRIS-REx е най-голямата богата на въглерод астероидна проба, доставяна някога на Земята, и ще помогне на учените да изследват произхода на живота на нашата собствена планета за поколения напред“, каза директорът на НАСА Бил Нелсън по време на офицално събитие в космическия център Джонсън в Хюстън, където астероидния материал беше показан за първи път от кацането му през септември.
„Почти всичко, което правим в НАСА, се стреми да отговори на въпросите кои сме и откъде идваме. Мисиите на НАСА като OSIRIS-REx ще подобрят разбирането ни за астероидите, които биха могли да застрашат Земята, като същевременно ще ни дадат поглед към това, което се крие отвъд. Пробата се върна на Земята, но все още предстои толкова много наука – наука, каквато не сме виждали досега.“
В рамките на първите две седмици учените са извършили повърхностни анализи веществата в пробата, посредством изображения от сканиращ електронен микроскоп, инфрачервени измервания, рентгенова дифракция и анализ на химични елементи. Също така е била използвана и рентгенова компютърна томография за създаване на 3D компютърен модел на една от частиците. Именно така са били събрани доказателствата, че материалът от астероида Бену съдържа изобилие от въглерод и вода.
През следващите две години научният екип на мисията ще продължи със по-задълбочените анализи на пробите.