Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Нов роботизиран телескоп поглежда към Космоса от НАО Рожен (СНИМКИ)

Мултимедия

Нов роботизиран телескоп поглежда към Космоса от НАО Рожен (СНИМКИ)

Модерното съоръжение влиза в действие 42 г. след откриването на обсерваторията

Нов роботизиран телескоп поглежда към Космоса от НАО Рожен (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Нов роботизиран телескоп на Института по астрономия - БАН беше официално открит на територията на Националната астрономическа обсерватория Рожен.

Fecebook© Facebook Fecebook

Телескопът „AZ 1500“, с 1,5-м огледало, е изработен от австрийската фирма „ASA Astrosysteme GmbH“ по проект, финансиран от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г., координирана от МОН.

Facebook© Facebook Facebook

Наблюденията на новото съоръжение ще се осъществяват в напълно автоматизиран режим, без да се налага присъствието на оператор. Оптичната система на телескопа се състои от три огледала с много прецизна компютърна система за насочване, която изключва отклоненията и необходимостта от допълнителни корекции.

Facebook© Facebook Facebook

Най-големият от четирите съществуващи в обсерваторията телескопи – с 2-м огледало, е монтиран в НАО Рожен в края на 1979 година. Официалното откриване на обсерваторията – най-голямата еднократна инвестиция в научна инфраструктура в България, е на 13 март 1981 г.

НАО Рожен разполага и с други три телескопа: 50/70-см Шмит, 60-см Касегрен и 30-см телескоп MEADE за изследвания на Слънцето.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

В процес на изграждане е първата в Югоизточна Европа българска станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR, която се очаква да заработи през 2025 г.

„В астрономията учените работят в мрежи, те могат да бъдат европейски и световни, а с откриването на този телескоп нашите учени в България ще участват пълноценно в изследването на звездите, кометите, астероидите“, заяви пред журналисти министър-председателят Николай Денков, който участват в откриването на роботизирания телескоп.

„Добре е да се подчерта, че българската астрономия има много силни традиции. Едни от най-добрите астрономи в света са и българи. В Харвард има много известен изследовател – Димитър Съселов, който води програмата за извънземен живот на университета. Това е българската школа в астрономията, тя заслужава такъв инструмент, който виждаме днес", допълни премиерът.

Над 4 000 ученици посещават годишно Националната астрономическа обсерватория в Рожен. Това стана ясно от думите на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, който заедно с министър-председателя акад. Николай Денков участва в събитието.

„Днес всички говорим за инвестицията, за уникалността на техниката. Заедно с това трябва да отчетем факта, че повече от 1/3 от посетителите тук са деца и ученици – това дава увереност в утрешния ден и допълнителен смисъл на инвестицията“, каза проф. Цоков.

Новият роботизиран телескоп е на стойност 3,5 млн. лева и е закупен със средства, предоставени от МОН на Регионалния астрономически център за изследвания и образование.

Етикети: телескоп (3)
Анкети