Мултимедия
Официално: България става 21-вият член на еврозоната от януари 2026 г. (ВИДЕО)

„За мен е привилегия да поздравя от името на Еврогрупата, правителството и гражданите на България за присъединяването им към еврозоната. Спомням си ясно моментът, в който Ирландия се присъедини към еврозоната. Спомням си, когато видях първото си евро и ползите, които предложи на икономиката и гражданите на Ирландия в продължение на дълги години. Искрено желая същите ползи да бъдат достъпни, както за икономиката, така и за българските граждани. Искам да ви поздравя и призная усърдния труд, който е вложен, за да стигнете дотук и да пожелая успех на властите на България във финалните фази на пътя по подготовката за присъединяване към еврото. То е символ на връзка и валута на удобство, на сигурност, но най-вече на споделени ценности“
С тези думи председателят на Еврогрупата Паскал Донахю официално откри церемонията по подписване на актовете по приемане на България в еврозоната.
„Уважаема, г-жо министър Петкова, очакваме с нетърпение да Ви приветстваме в Еврогрупата през септември като наблюдател, а след това и като пълноправен член Еврогрупата в началото на 2026 г.“, завърши изказването си Донахю.
„Поздравления на България за това, че стана 21-вия член на еврозоната. Еврозоната е по-силна с членството на България и България е по-силна като член на еврозоната. Бих искал конкретно да поздравя министър Петкова и българските власто за това, че доведоха този процес до положителен резултат. Днес е важна, символична стъпка към еврото за България, но нека не забравяме и практическата полза от единната европейска валута. Еврозоната премахва несигурността за бъдещата политика, укрепва и подобрява кредитния рейтинг и помага за стабилизирането и намаляването на нивата на лихвените проценти. Това помага за насърчаване, както на чуждестранните, така и на вътрешните инвестиции, което създава предпоставки за по-голям икономически растеж и отваряне на нови работни места. В дългосрочен план еврото осигурява стабилни цени и устойчивост на икономиката при резки и внезапни сътресения“. Това коментира по време на церемонията и еврокомисарят по въпросите на икономиката и производителността Валдис Домбровскис.
ЕК остава в контакт с публичния и частния сектор, за да координира практическата подготовка по приемане на единната валута у нас, подчерта Домбровскис, като изтъкна, че ЕК ще бъде на разположение при нужда от техническа подкрепа по време на процеса.
„За тези, които се притесняват, че приемането на еврото ще доведе до по-високи цени, имаме исторически данни, включително и тези от Хърватия, които потвърждават, че промяната на цените е минимална в краткосрочен план, което обаче се компенсира от положителното влияние в средносрочен и дългосрочен план“, допълни еврокомисарят по икономическите въпроси и производителността.
„Позволете ми да се присъединя към Вас и да приветствам днешното решение на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което проправя пътя на България да приеме еврото от януари 2026 г. Този исторически момент увенчава пътя, започнал през 2007 г.“.
Това заяви вицепрезидентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Луис де Гиндос след церемонията по приветстване на България като 21-вия член на еврозоната, предаде репортер на БГНЕС.
„Въвеждането на еврото ще донесе преки ползи за българските граждани“, каза той, като отбеляза, че преходът се очаква да засили икономическата и финансовата интеграция, като същевременно привлече проактивни инвестиции.
Де Гиндос подчерта, че присъединяването на България е важен етап не само за страната, но и за по-широкия европейски проект.
„Въвеждането на тази валута е от полза не само за българските граждани, но и бележи някои важни стъпки напред в икономическата и паричната интеграция на Европа, от която се възползват всички европейски граждани“, посочи той.
Той добави, че присъединяването на България към еврозоната потвърждава трайната привлекателност на единната валута и ангажимента на ЕС за единство.
„Присъединяването на България към еврозоната показва, че европейската история на все по-тесен съюз продължава и че еврото остава привлекателен проект.“
В светлината на настоящата глобална несигурност де Гиндос заяви, че еврото предлага колективна защита от политически и икономически предизвикателства.
Той също така потвърди, че ЕЦБ ще продължи да подкрепя прехода на България през останалата част от годината, включително подготовката за преминаване към парична наличност и пълната интеграция в Евросистемата.
„Поздравления, България - много добра работа, и добре дошли в еврозоната“, заключи вицепрезидентът на ЕЦБ.