Мултимедия
Опашки от кораби в САЩ заради стачката на докерите, поне 45 контейнеровози чакат да бъдат обслужени (СНИМКИ)
Най-голямата стачка на пристанищни работници в САЩ от почти половин век навлезе в третия си ден днес, предаде Ройтерс. Протестът доведе до дълги опашки от контейнерни кораби, чакащи пред големите пристанища по Източното крайбрежие на страната, възпрепятстващо разтоварването на стоки, което може да доведе на недостиг на голям брой продукти, допълва агенцията.
Не бяха планирани нови преговори между Международната асоциация на крайбрежните работници (International Longshoremen's Association - ILA) и Морския алианс на пристанищните организации (United States Maritime Alliance - USMX) - директни работодатели, обслужващи Източното крайбрежие на САЩ и крайбрежието на Мексиканския залив за нов шестгодишен договор. Собствениците на пристанища, под натиск от Белия дом да увеличат предложението си за заплащане, за да сключат сделка, сигнализираха късно снощи, че са готови за нови преговори.
Най-малко 45 контейнерни кораба, които не са успели да се разтоварят, са пуснали котва в близост до обхванатите от стачка пристанища до вчера, при три преди стачката да започне в неделя, показват данни на аналитичната компания, специализирана във веригите на доставки "Евърстрийм Аналитикс" (Everstream Analytics).
"Мнозина изглежда са решили да изчакат, вероятно с надеждата за бързо разрешаване на стачните действия, вместо да вземат решение за отклоняване (на курса)", заяви Джена Санторо, старши мениджър "Интелигентни решения" в "Евърстрийм Аналитикс", пред Ройтерс.
Натрупването на кораби може да се удвои до края на седмицата и произтичащото от това задръстване може да отнеме седмици, ако не и месеци, да се разчисти, допълни тя.
Алтернатива (на ситуацията) би била да се плава до пристанищата на Западния бряг, в другия край на страната, вероятно използвайки Панамския канал - пътуване от хиляди мили, което ще увеличи разходите и ще добави седмици към времето за доставка.
Международната асоциация на крайбрежните работници, представляваща 45 000 пристанищни работници, в десетки пристанища от щата Мейн до Тексас, започна първата си стачка от 1977 година насам във вторник, след като преговорите за нов шестгодишен договор с работодателите от и Морския алианс на пристанищните организации се провалиха.
Профсъюзът на асоциацията иска сериозно увеличение на заплатите (77 на сто), заедно с ангажимент за спиране на проектите за автоматизация на пристанищата, опасявайки се от загуба на работни места.
Морския алианс на пристанищните организации предложи 50 на сто увеличение на заплащането, което бе отхвърлено и определено като недостатъчно от страна на синдиката.
"Постигането на споразумение ще изисква преговори", заявиха работодателите късно снощи. "Не можем да се съгласим с предварителните условия, за да се върнем към преговорите, но оставаме ангажирани, за да отговорим на изискванията на Международната асоциация и опасенията на Морския алианс", допълниха те.
Администрацията на президента Джо Байдън застана на страната на синдиката, оказвайки натиск върху пристанищните работодатели да повишат предложеното увеличение на заплатите, за да се стигне до консенсус, като цитира огромните печалби на корабната индустрия след пандемията от КОВИД-19.
Затварянето на пристанищата първоначално няма да повиши потребителските цени, тъй като компаниите ускориха доставките през последните месеци за ключови стоки. Въпреки това, продължително спиране в крайна сметка ще доведе до ръст на цените първо при храните, прогнозират икономисти на американската банка "Морган Стенли" (Morgan Stanley).
Стачката засяга 36 пристанища, включително Ню Йорк, Балтимор и Хюстън, които обработват широк набор от контейнерни стоки.
Националната федерация за търговия на дребно (NRF), заедно с 272 други търговски асоциации, призоваха снощи администрацията на Байдън да използва своите федерални правомощия, за да спре стачката, заявявайки, че ситуацията може да има "опустошителни последици" за икономиката.
Администрацията на Байдън многократно е заявявала досега, че няма да използва федерални правомощия, за да спре протестните действия.