Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Реставрация за 50 млн. лева: Централните хали в София отвориха врати отново (СНИМКИ)

Мултимедия

Реставрация за 50 млн. лева: Централните хали в София отвориха врати отново (СНИМКИ)

Реставрация за 50 млн. лева: Централните хали в София отвориха врати отново (СНИМКИ) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Централните хали в София отвориха врати отново. За по-малко от година беше възстановен историческият облик на сградата, който е част от културното наследство на столицата.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Реставрацията на емблематичната софийска сграда струва 50 милиона лева. Тя е дело на десетки скулптори, архитекти и художници. След ремонта, сутеренът на сградата с археологическите разкопки от древна Сердика отвори врати като ново пространство за култура, изкуства и наука. Посетители могат да видят не само предмети, използвани през втори век, но и да разберат как са влизали в употреба.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС
БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

„Лично аз най-много обичам образа на римския войник, защото когато един човек види делвата, която е тук, повечето хора я асоциират, че е за вода. А всъщност тя е за разтопена смола и се използва за отбранителна цел”, каза за Нова тв архитектът Андрей Ходкевич.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС
БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Най-голямото богатство до ден днешен е наличието на минерална вода. Тази баня от Упия Сердика е от преди 19 века.

„Като архитекти ние имахме възможността да градим пространството около археологията, която е абсолютно богатство. Единственото, което можем да направим е само да му се възхищаваме и да го подчертаем. И именно това ни вдъхнови за тези графитени стени, с което много по-ясно можем да видим самия силует”, разказва Ходкевич.

За да се потопи човек в богатата история на антична Сердика, чрез виртуална реалност древният град оживява.

„Наложи се да снимаме хора в специални костюми в студиа извън България, в Париж, с нови технологии, където да запишем реалните им движения. Работихме и с много археолози, за да може д а възстановим цялата обстановка и отне доста време да измислим и някои нови технологии в процеса”, казва VR дизайнерът Явор Бонев.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Часовникът на сградата продължава да брои всяка секунда. Георги Милчев е часовникар от 79-та година. В последната година реставрира оригиналният часовников механизъм, който е бил монтиран още през 1915 г.

„Часовникът е оцелял на бомбардировки, бил е в неработещо състояние, разглобен дълги години”, обяснява часовникарят инж. Георги Милчев.

БГНЕС© БГНЕС БГНЕС
БГНЕС© БГНЕС БГНЕС
БГНЕС© БГНЕС БГНЕС

Анкети