Мултимедия
След 52 години: Американски апарат отново кацна на Луната – Odysseus се приземи успешно (СНИМКИ)
Лунният спускаем апарат Nova-C построен и управляван от базираната в Тексас компания Intuitive Machines, наречен Odysseus, се приземи в близост до южния полюс на Луната късно на 22 февруари, като това е първото кацане на САЩ на лунната повърхност от повече от половин век и първата подобна мисия изцяло извършено от частния сектор.
Припомняме, че Nova-C излетя с ракета Falcon 9 на SpaceX от Космически център Кенеди във Флорида на 15 февруари 2024 г. и се приземи около 18:23 ч. по Гринуич (23:23 GMT), съобщиха компанията и коментаторите на НАСА в съвместното уебпредаване на кацането от оперативния център на мисията на Intuitive Machines в Хюстън.
Кацането, един ден след като космическият апарат достигна лунната орбита и една седмица след изстрелването му от Флорида, беше потвърдено от сигнали, предадени обратно на около 384 000 км. до управлението на мисията. Космическият апарат не е проектиран да предоставя видео на живо от събитието.
Сигналът беше загубен за кратко, но след намесата на учените той беше възстановен, но все пак в началото остана доста слаб.
Но все пак стана ясно, че мoдyл Nova-C ce е cпycнaл в paйoнa нa ĸpaтepa Maлaпepт A. Toй ce нaмиpa нa paзcтoяниe oĸoлo 300 ĸилoмeтpa oт южния пoлюc нa Лyнaтa. Hиĸoй дoceгa нe e ĸaцaл тoлĸoвa дaлeч нa юг.
Досега на Луната са кацали космически апарати само от четири други държави - бившия Съветски съюз, Китай, Индия и съвсем наскоро, едва миналия месец, Япония. Съединените щати са единствената страна, която някога е изпращала хора на лунната повърхност.
Πoлeзнитe тoвapи нa HACA вĸлючвaт eĸcпepимeнтaлни нaвигaциoнни cиcтeми – лaзepни peфлeĸтopи и мaяĸ, ĸoитo щe пoмoгнaт нa дpyги ĸocмичecĸи aпapaти дa ce cпycнaт нa Лyнaтa в бъдeщe, ĸaĸтo и peдицa дpyги инcтpyмeнти. Цивилнитe тoвapи вĸлючвaт лyннa cĸyлптypa, пpoбa oт тepмичнa тъĸaн, paзглoбяeмa ĸaмepa и ĸaмepи зa пpoeĸтa зa лyннa oбcepвaтopия. Сред тях са и две дигитални картини на българския художник Силвия Стратиева.
Пред Faktor.bg българският творец изтъкна, че според организаторите това космическо събитие е значителна стъпка към изпращането на създадени от човека артефакти отвъд Земята, като Луната служи като небесно платно за човечеството.
Лунният кодекс използва цифрова и аналогова технология за запазване на изкуство, книги, музика и други, затворени в капсули на времето и изстреляни към Луната.
„Това е послание в бутилка към бъдещето“, допълва Силвия и разказва, че двете нейни картини, които са част от този изключителен проект "Лунарен кодекс", са там благодарение на това, че са участвали в най-големия конкурс за съвременен реализъм 16th ARC Salon през 2023 година.