Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мултимедия
  3. Таксите за Лувъра скачат: Франция стартира обновяване на музея, въвеждат и приложение с ИИ (ВИДЕО)

Мултимедия

Таксите за Лувъра скачат: Франция стартира обновяване на музея, въвеждат и приложение с ИИ (ВИДЕО)

AskMona дава живот на велики исторически личности чрез изкуствен интелект

Таксите за Лувъра скачат: Франция стартира обновяване на музея, въвеждат и приложение с ИИ (ВИДЕО) - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Франция стартира мащабен план за обновяване на Лувъра в Париж. Най-посещаваният музей в света ще бъде реставриран и разширен, а „Мона Лиза“ преместена в самостоятелна зала с отделен вход. Обновяването ще увеличи капацитета до 12 милиона души, но заедно с това ще скочат и входните такси.

Миналата година, почти 9 милиона души са посетили Лувъра, а ежедневно стотици хиляди са тези, които се тълпят да зърнат „Джокондата“ на Да Винчи.

В проекта за обновяване на музея е включена и иновация с изкуствен интелект (ИИ). Приложението AskMona позволява на посетителите буквално да „разговарят“ с велики произведения на изкуството и исторически личности.

Вдъхновено от романите за Хари Потър, в които героите имат възможността да разговарят с обекти от картините, приложението „съживява” велики исторически фигури чрез изкуствен интелект.

„С AskMona създадохме това, което наричаме умни магнити. Те се продават в музейните магазини и на гърба си имат QR код. Когато сканирате този код можете да водите разговор с Виктор Юго, с Леонардо да Винчи, с Наполеон или дори с Рамзес“, обяснява съоснователят на апликацията Валентин Шмит.

Според него изкуственият интелект прави революция в начина, по който взаимодействаме, но не би могъл да замени човека.

„Не съм сигурен, че изкуственият интелект ще замени хората. В музеите, например, ние работим в сътрудничество с уредници, водачи, които ни дават конкретна представа за създаването на нашите проекти. Така че, тяхната работа се променя и измества, като всяка друга работа във времето, но не съм сигурен, че изкуственият може да замени някои работници'“, допълва Шмит.

Умното приложение се използва най-често от посетители за въпроси към загадъчната „Мона Лиза“, която предстои да заживее в собствена зала.

„Създаването на тези нови стаи в Cour Carre на Лувъра ще ни позволят да изложим „Джокондата“ в отделно пространство, с достъп, който няма да зависи от останалата част от музея и ще има собствен билет. Това ще позволи посещение в различно и по-спокойно състояние и условия за излагане и представяне, които съответстват на това, което „Мона Лиза“ заслужава“, споделя Еманюел Макрон.

Думите на Макрон идват след предупреждение от управата на Лувъра, че вековната сграда, някога била пищен дворец за френските крале, е в ужасно състояние и се нуждае от спешен ремонт. Мащабният план наречен „Новият Ренесанс“ трябва да приключи до 2031 г. Освен нов вход с билет за „Мона Лиза“, по-високи входни такси очакват посетителите от страни извън ЕС.

„Много хора биха могли да кажат: Напълно неуместно е да говорим за огромен културен проект, докато светът изглежда като бъркотия и обсъждането на бюджета продължава. Аз бих искал да ви кажа, че можем да намерим начин, особено в тези времена, да имаме смелостта да мислим мащабно!“, допълва френският президент.

Приложението от известно време успешно функционира в Националният музей на изящните изкуства на Квебек.

Стартиращата компания Ask Mona вече присъства в над девет държави, като освен с Лувъра си партнират с Колизеума в Рим и фондация Louis Vuitton.

От OpenAI определиха технологията на стартъпа, основан от Марион Каре и Валентин Шмит, като революционализараща споделянето на знания в културния и образователния сектор. Създателите на ChatGPT подготвят виртуално среща, която ще бъде водена от основателите на Ask Mona на 19 март.

Анкети