Анализи
Над 60% от хората у нас са работещи бедни, с месечен доход под минимума за издръжка
Работим 4 месеца, за да изкараме една минимална заплата на служител в Германия

Повече от 60% от хората в България получават месечен доход по-нисък от необходимия минимум за базова месечна издръжка. Това обяви в ефира на bTV главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
„Говорим за около 1,3 милиона души“, допълни той.
По думите му това е значителен дял от всички наети по трудови договори.
От КНСБ изислиха, че необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за един работещ, който живее сам у нас вече е 1521 лв. 2738 лв. пък са нужни на тричленно семейство – двама работещи възрастни и дете до 14 г.
„Дори и работещ на минимална заплата, който е нискоквалифициран, ако получава по-малко от заплатата за издръжка, значи той е работещ беден. В момента работещите бедни в България нарастват с 2%, въпреки че минималната заплата расте с 15%“, обясни Костов.
„Един от компонентите, който трябва да се има предвид, когато се определя адекватността на минималната заплата, е издръжката на живота. Оказва се, че нетният размер на минималната заплата е половината от тази заплата за издръжка. Оксиморон е да работиш и да си беден“, посочи икономистът.
„Не бедността е позорна, а е позорно да не можеш да излезеш от тази бедност чрез труда си“, каза Костов.
По думите му приоритет на изпълнителната власт е да направи минималната заплата, равна на заплатата за издръжка и да няма работещи бедни.
Любослав Костов даде и интересен пример.
„У нас, за да изкарате една минимална заплата, която получава германският работник на минимална заплата, трябва да работите до 3 май. У нас трябва да работите четири месеца, за да изкарате една минимална заплата на работещ в Германия. Говорим и там за нискоквалифициран труд и тук, и там“, обясни икономистът.