Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Надеждите на Уолстрийт: Най-лошото от търговската война на Тръмп е в миналото

Анализи

Надеждите на Уолстрийт: Най-лошото от търговската война на Тръмп е в миналото

Надеждите на Уолстрийт: Най-лошото от търговската война на Тръмп е в миналото - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Уолстрийт залага, че най-лошото от търговската война на президента Тръмп е останало в миналото. 

Последният пример дойде, когато новините за намаляване на търговското напрежение между САЩ и ЕС доведоха до 2% ръст на S&P 500.

Това беше най-големият еднодневен ръст от 12 май насам, когато отмяната на митата между САЩ и Китай предизвика още по-голямо пазарно рали, посочва „Уолстрийт джърнъл“. 

Макар че корпоративните печалби и тревогите на пазара на облигации предизвикаха колебания на акциите през последните седмици, търговската политика остава основният двигател на ежедневните пазарни действия.

Инвеститорите посрещат с нетърпение всеки признак за намаляване на напрежението, като повишават пазарите, надявайки се, че САЩ в крайна сметка ще успеят да сключат сделки с малки трайни щети за икономиката или корпоративните печалби. 

Малцина смятат, че търговското напрежение се е разсеяло или че няма да предизвика краткосрочни спадове на акциите в бъдеще.

Но мнозина твърдят, че най-лошите страхове от това, че ограниченията на САЩ трайно ще променят реда на световната търговия, са отслабнали, а икономическият удар едва ли ще бъде толкова разрушителен, колкото изглеждаше, когато Тръмп обяви мащабните мита на 2 април. 

„Пазарът е облекчен - засега - че може да пренебрегне последната тарифна заплаха“, каза Ерик Стърнър, главен инвестиционен директор в Apollon Wealth Management.

„Просто трябва да преодолеем тази несигурност, за да могат компаниите и потребителите да планират напред“, добави той.

Оттласкването на 27 май дойде само няколко дни след като S&P завърши най-лошата си седмица след първоначалните съобщения за тарифите на Тръмп в началото на април.

На 23 май Тръмп заплаши, че до дни ще наложи 50 % ставка на Европейския съюз и предупреди Apple, че произведените в чужбина iPhone-и може да се сблъскат със значителни налози.

Това помогна на основните индекси да се понижат с повече от 2% за седмицата.

След това, след телефонен разговор през уикенда с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Тръмп заяви, че ще отложи въвеждането на нови мита на ЕС до 9 юли.

ЕС посочи, че ще ускори преговорите със САЩ; президентът написа в социалните мрежи, че ЕС се е обадил, за да определи датата. 

Пазарите реагираха бързо на новината: Промишленият индекс Дау Джоунс се повиши със 741 пункта или 1,8 %.

Индексът Nasdaq Composite отбеляза ръст от 2,5 %.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се понижи до 4,432%, което бе предизвикано от ралито на глобалните облигации, докато доларът укрепна. 

Преговорите за тарифите и предварителните сделки държат инвеститорите в напрежение, като сега се увеличават надеждите, че заплахите от миналата седмица са били по-скоро тактика за водене на преговори, отколкото знак за подновяване на търговската война.

90-дневната пауза на администрацията на Тръмп по отношение на глобалните мита изтича през юли. 

Инвеститорите бяха подкрепени и от няколко оптимистични доклада за икономическите данни от вчера: Потребителското доверие се е повишило през май, съобщи Конферентният съвет, а търсенето на стоки за дълготрайна употреба е спаднало по-малко рязко през април, отколкото очакваха икономистите.

През следващите дни редица компании от S&P 500 ще отчетат приходи, включително компанията за изкуствен интелект Nvidia.

Инвеститорите ще анализират отчетите и изказванията на лидерите на компаниите, за да намерят информация за въздействието на търговското напрежение.

Основните индекси възстановиха загубите си, след като на 2 април президентът представи нови мащабни мита, които доведоха до спад на акциите. Все пак някои мениджъри на парични средства се опасяват, че оптимизмът, подхранван от възстановяването на пазара, вече е твърде разпространен.

Оценките на акциите все още са сравнително високи според историческите стандарти: При затварянето на борсата в петък, 23 май, компаниите от S&P 500 се търгуваха на 21 пъти по-висока цена от очакваните им печалби през следващите 12 месеца, в сравнение с 10-годишната средна стойност от 18,7 пъти.

Някои инвеститори твърдят, че високите оценки на акциите са в противоречие с редица несигурности, които все още замъгляват прогнозите на анализаторите, най-вече все още неопределените последици от подхода на администрацията на Тръмп към търговията. 

„В момента те не съвпадат“, каза Кийт Бюканън, старши портфолио мениджър в базираната в Атланта Globalt Investments. „Настроенията се възстановиха - това може да се окаже малко преждевременно.“

Анкети