Енергетика
Нидерландия няма шанс да отвори нова АЕЦ през 2035 г.

Плановете на Нидерландия да отвори нова атомна електроцентрала през 2035 година са нереалистични. Причината е, че пред изграждането на новата мощност са възникнали редица пречки като издаване на нови разрешителни, поскъпнали материали, пише в блога си журналистът Апостол Апостолов.
Според доклад на екоминистъра Софи Херманс само за две години проектите са се оскъпили с няколко милиарда евро, а окончателното решение къде ще се строи новата АЕЦ дори не е взето. Според документа оптимистичния срок е краят на това десетилетие.
Припомням, че намерението Нидерландия да стои нови АЕЦ беше подето от техните предшественици в кабинета на Марк Рюте през 2022 г. Избран бе пограничен с Белгия район (Борселе) където и в момента има функционираща АЕЦ. Настоящото правителство при идеята на предишните им колеги и предложи още две места, на които би могло да се поставят блоковете Маасвлакте (Ротердам) и Грьонинген.
Проектът за новите атомни мощности, с обща мощност от 1600 мегавата, ще бъдат от поколение III+. За да започне подготовката правителството вече има 5 милиарда евро на масата. Но за самото строителство ще са необходими още повече пари. Правителството се надява да успее да се обърне към компании, които имат интерес да експлоатират такава нова атомна електроцентрала, коментира в своя статия по темата през миналата година специализираният сайт nucleairforum.be.
Трите локации хубаво са избрани, но не така смята сформирана комисия от енергийни специалисти, които допълват, че е нужна корекция на местоположенията. Тяхната прогноза е, че при сегашния вариант и предложения на двата кабинета имало голяма вероятност да не получат нужните разрешителни.
В България има една хубава поговорка, че управляващите си правят сметката без кръчмар. Правителството на Рюте бе изчислило, че за двете електроцентрали към 2022 година ще струват 14 милиарда евро. Впоследствие оценката набъбна до 30 милиарда евро. Изглежда, че тези пари до никъде няма да стигнат на настоящия кабинет. На всичко отгоре има немалка лихва по очертаващия се заем.
От правителството на Дик Схоф се надяват разликата от няколко милиарда да бъде компенсиране като стане ясно окончателно къде ще бъде новата АЕЦ и типа технология. По-голямата част от сумата ще бъде поета от бюджета.
Ако бъде избрана площадката на Борселе – не изключен вариант на по-късен етап да се преговаря съвместно изграждане с Белгия, каквито планове имаше предишния кабинет с премиер Александър Де Кро. Този ход на нещата няма да е никак изненадващ като се има предвид, че съседката на Нидерландия също има нов кабинет, който заяви, че ще продължи да разчита на атомната енергетика. В стар закон се казваше, че Белгия трябва да затвори всичките си седем реактора до 2025 г. 2 АЕЦ остават отворени с още десетилетие.