Анализи
ООН с пореден призив: Има спешна нужда от глобален подход за регулиране на изкуствения интелект

Светът спешно се нуждае от глобален подход към регулирането на изкуствения интелект, заяви тази седмица техническият шеф на ООН, като предупреди, че фрагментацията може да задълбочи рисковете и неравенствата.
Дорин Богдан-Мартин, ръководител на Международния съюз по далекосъобщения (ITU) към ООН, заяви, че се надява изкуственият интелект „да бъде от полза за човечеството”.
Но тъй като нарастват опасенията относно рисковете, свързани с бързо развиващата се технология – включително страховете от масови загуби на работни места, разпространението на фалшиви новини и дезинформация, както и разпадането на социалната структура – тя настоя, че регулирането е от ключово значение.
„Наложително е да се опитаме да създадем... подходяща рамка“, заяви тя, подчертавайки необходимостта от „глобален подход“.
Нейните коментари дойдоха, след като американският президент Доналд Тръмп представи агресивна стратегия с ниска степен на регулиране, целяща да гарантира, че САЩ ще останат пред Китай в областта на изкуствения интелект.
Сред повече от 90 предложения планът на Тръмп призовава за мащабна дерегулация, като администрацията обещава да „премахне бюрокрацията и тежките регулации“, които биха могли да попречат на развитието на изкуствения интелект в частния сектор.
На въпроса дали има опасения относно подхода, който призовава за по-малко, а не за повече регулиране на технологиите за изкуствен интелект, Богдан-Мартин се въздържа от коментар, като заяви, че „все още се опитва да осмисли“ плана на САЩ.
„Мисля, че има различни подходи. Имаме подхода на ЕС. Имаме подхода на Китай. Сега виждаме подхода на САЩ. Мисля, че е необходимо тези подходи да влязат в диалог.“, каза тя.
В същото време тя подчерта, че „85 % от страните все още нямат политики или стратегии за изкуствен интелект“.
Постоянна тема сред съществуващите стратегии е фокусът върху иновациите, изграждането на капацитет и инвестициите в инфраструктура, каза Богдан-Мартин.
„Но мисля, че дебатът все още трябва да се проведе на глобално ниво, за да се определи колко регулиране е необходимо“, каза тя.
Богдан-Мартин, която е израснала в Ню Джърси и е прекарала по-голямата част от своята повече от тридесетгодишна кариера в ITU, настоя, че телекомуникационната агенция със седалище в Женева, която определя стандартите за новите технологии, е в добра позиция да спомогне за осъществяването на така необходимия диалог по въпроса.
„Мисля, че нуждата от глобален подход е от решаващо значение“, каза тя, като предупреди, че „фрагментираните подходи няма да помогнат да се обслужват и достигнат всички“.
Докато страните и компаниите се надпреварват да затвърдят доминиращата си позиция в този процъфтяващ сектор, съществуват опасения, че предпазните мерки могат да бъдат пренебрегнати – и че тези, които загубят надпреварата или нямат капацитет да участват, ще останат назад.
Шефката на ITU приветства „умопомрачителните“ постижения в областта на изкуствения интелект, които имат потенциал да подобрят всичко – от образованието до селското стопанство и здравеопазването – но настоя, че ползите трябва да бъдат споделени.
Без съгласувани усилия съществува риск AI да доведе до „задълбочаване на неравенството“, предупреди тя, като призова да не се задълбочава и без това вече сериозната цифрова пропаст в световен мащаб.
„Имаме 2,6 милиарда души, които нямат достъп до интернет, което означава, че нямат достъп до изкуствен интелект“, посочи Богдан-Мартин.
„Трябва да се справим с тези различия, ако наистина искаме да имаме нещо, което е от полза за цялото човечество.“
Богдан-Мартин, първата жена, заемала поста генерален секретар на ITU в почти 160-годишната история на организацията, също подчерта необходимостта от привличане на повече жени в цифровото пространство.
„Имаме огромна празнина. Определено нямаме достатъчно жени... в изкуствения интелект.“, каза тя.
59-годишната майка на четири деца каза, че за нея е „голяма чест“ да бъде първата жена на тази позиция, да „разбие стъкления таван (и) да проправи пътя за бъдещите поколения“.
Но тя призна, че има голям натиск, „не само да постигне, но и да надмине очакванията“.
Богдан-Мартин, която се ползва с подкрепата на администрацията на Тръмп да се кандидатира за преизбиране, когато четиригодишният й мандат изтече догодина, заяви, че е нетърпелива да остане за втори мандат.