Парите
Ответните мерки на ЕС срещу митата на САЩ върху стоманата и алуминия се отлагат поне до началото на август (ОБНОВЕНА)

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел ще продължи да отлага въвеждането на ответни мерки срещу американските мита върху стоманата и алуминия, докато се търси споразумение за избягване на по-широки 30% мита, предаде АФП.
„Съединените щати ни изпратиха писмо с мерки, които ще влязат в сила, ако не бъде постигнато договорено решение до 1 август, затова ще удължим и спирането на нашите контрамерки до началото на август“, каза Фон дер Лайен пред журналисти. Тя добави, че в същото време Европейският съюз продължава да се готви за евентуални ответни действия, за да бъде напълно подготвен.
Председателят на Европейската комисия подчерта, че Съюзът винаги е бил ясен в предпочитанието си за договорено решение и това остава валидно и сега, като ще се използва оставащото време до 1 август.
Решението на Фон дер Лайен дава надежда, че последната заплаха на Тръмп, която засегна и Мексико, не е прекъснала напълно напредъка в досегашните преговори между Брюксел и Вашингтон.
Настоящото спиране на ответните мерки от страна на ЕС срещу американските мита върху стоманата и алуминия трябваше да изтече в нощта срещу 2-ри юли. Брюксел вече беше подготвил мита върху американски стоки на стойност около 21 милиарда евро (24 милиарда долара) в отговор на наложените по-рано тази година от Тръмп мита върху вноса на метали. Въпреки това, през април бе решено мерките да бъдат отложени, за да се даде възможност за постигане на по-широко търговско споразумение с администрацията на Тръмп.
„От самото начало работим и сега сме готови да отговорим с контрамерки. Подготвихме се и можем да отговорим, ако се наложи“, подчерта Фон дер Лайен.
Министрите на търговията на ЕС ще се срещнат в Брюксел, за да обсъдят реакцията на Съюза към последния ход на Тръмп и най-вече колко твърда позиция да заемат спрямо Вашингтон.
Германският министър на финансите Ларс Клингбайл смята, че са необходими „сериозни и ориентирани към решение преговори“ със Съединените щати, но ако те се провалят, Европейският съюз ще трябва да приложи „решителни контрамерки за защита на работните места и бизнеса в Европа“. „Ръката ни остава протегната, но няма да приемем всичко“, каза Клингбайл пред вестник Sueddeutsche Zeitung.
Френският президент Еманюел Макрон призова Европейската комисия, която води преговорите от името на всички държави членки, да „защити твърдо европейските интереси“.
Откакто се върна на президентския пост през януари, Тръмп въведе серия от внезапни и спиращи се мита срещу съюзници и конкуренти, предизвиквайки сътресения на финансовите пазари и засилвайки опасенията за световна икономическа рецесия. Въпреки това, неговата администрация е под натиск да сключи споразумения с търговски партньори след обещания за редица сделки.
Досега американските власти обявиха само две споразумения – с Великобритания и Виетнам – заедно с временно намалени ответни мита с Китай.
Европейският съюз и още десетки икономики трябваше да видят повишаване на нивото на американските мита от базовите 10% на 9 юли, но Тръмп отложи крайния срок за 1 август. В писмо Тръмп посочи търговския дефицит на Съединените щати със Съюза като обосновка за новите 30% мита.
Тези мита са значително по-високи от обявените през април 20 процента, които Тръмп тогава замрази след пазарни сътресения.