Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Американски сенатори се обявиха срещу по-висок дълг без съкращения на разходите

Парите

Американски сенатори се обявиха срещу по-висок дълг без съкращения на разходите

Американски сенатори се обявиха срещу по-висок дълг без съкращения на разходите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Група от 43 сенатори от Републиканската партия заявиха, че няма да се съгласят с вдигане на тавана на дълга, ако администрацията не съкрати държавните разходи. Законодателите изпратиха съответното писмо в събота до лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър, който е от Демократическата партия на президента Джо Байдън.

„Нашата икономика е в свободно падане поради неустойчива бюджетна политика...Камарата на представителите направи първата отговорна стъпка, като постави своите предложения на масата за преговори. Необходимо е президентът да направи същото. Следователно, няма да гласуваме за законопроекта, който ще повиши тавана на дълга без значителни разходи и бюджетни реформи“, се казва в документа, подписан от 43-ма сенатори и цитиран в медиите.

„Имаме повече от достатъчно гласове в Сената, за да спрем всеки законопроект за увеличаване на дълга, който не включва значителни разходи и бюджетни реформи“, написа в Туитър сенатор Майк Лий (републиканец от щата Юта), който е инициатор на отказа.

През януари финансoвият министър Джанет Йелън уведоми Конгреса, че повереното й министерство е започнало да използва спешни мерки, за да избегне фалит заради достигането тавана на националния дълг, който сега е определен на 31,4 трилиона долара. Става дума за отхвърляне на няколко категории бюджетни разходи, които могат да бъдат отложени за по-късна дата. Йелън призова Конгреса да „действа незабавно“ за постигане на съгласие за повишаване или замразяване тавана на американския дълг. Според ръководителката на финансовото министерство това е необходимо, за да не се подкопае доверието в САЩ и в тяхната кредитоспособност.

Установеният от закона таван, който беше приет за първи път от Конгреса през 1917 г., не позволява на Министерството на финансите на САЩ да издава нови държавни облигации за финансиране на държавни дейности след надхвърлянето на определеното ниво на публичен дълг или след определена дата. Превишаването на лимита означава, че е под заплаха способността на федералното правителство да извършва много редовни бюджетни плащания, включително плащане на различни социални разходи. Освен това способността на държавата да плаща дългове и лихви по вече поети задължения може да бъде сериозно подкопана.

Републиканската партия, която сега контролира Камарата на представителите, традиционно е скептична относно повишаването на лимита на държавния дълг и е за съкращаване на държавните разходи.

Анкети