Парите
Асен Василев: Ще работим с ЕИБ за финансирането на проекти в енергетиката и инфраструктурата
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ), които съставляват групата на ЕИБ, разширяват подкрепата си за България. От европейската финансова институция обявиха споразумения с няколко български банки и институции, сред които е и Министерство на енергетиката.
По силата на договора екипи консултантските екипи на ЕИБ ще помагат на българското Министерство на енергетиката в инициативите за модернизиране и преустройство на съоръженията към въгледобивния комплекс „Марица-изток“.
Консултантската подкрепа ще помогне на министерството да осигури прехода на комплекса в съответствие с икономическите и социалните потребности и правилата на ЕС, отбелязват в съобщението си от европейската финансова институция.
Европейската инвестиционна банка ще си партнира и с българското Министерство на околната среда и водите, като ЕИБ ще предложи принос по проекти за водите, твърдите отпадъци и биоразнообразието.
Освен това експертите на ЕИБ и Министерството на иновациите и растежа ще започнат пилотна програма за улесняване на достъпа до финансиране на ранен етап за български стартиращи компании.
„България работи изключително добре с Европейската инвестиционна банка. Проектите са разнообразни, като големите инвестиции са в енергетиката и в инфраструктурата, което е нормално за традиционната дейност, която международните банкови институции развиват в страната. В т. ч. има и такива, които са започнали още преди присъединяването ни към ЕС и са успешно завършени“, заяви министърът на финансите Асен Василев при откриването на годишната пресконференция на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
„С избирането на новия президент на ЕИБ в края на миналата година – Надя Калвиньо, заявките са финансовата институция да стане много по-активна и по-бърза в отпускането на кредити, както и да продължи в някои не съвсем традиционни отрасли, като военната промишленост, особено стоките с двойна употреба“, каза още Василев.
По думите му разширяването на мандата на банката е добре за българската индустрия, тъй като страната ни има сериозно присъствие в тези сектори. На форума вицепрезидентът на институцията Кириакос Какурис представи резултатите от финансирането, отпуснато на България от Групата на ЕИБ.
„България има много сериозна програма за подобряване на инфраструктурата“, посочи финансовият министър.
Той допълни, че се работи усилено с Гърция и Румъния за структуриране на коридора Север – Юг, който започва с магистрала и бързо жп трасе от Александруполис, съответно до Русе и Силистра. Съвместно с гръцките си колеги в момента се изготвя междуправителствена спогодба и се работи по създаване на обща компания. Целта е тя да управлява този значим проект и той да има устойчивост, независимо от потенциални политически турбуленции. Асен Василев отбеляза, че българските институции ще работят с ЕИБ като един от финансиращите партньори.
Министърът на финансите съобщи още, че в предварителни разговори с президента Калвиньо е обсъдено създаването на централно ниво на фонд за модернизация на автобусите в голяма част от градовете и за замяната им с електробуси, който общините да могат да използват.
„Това изисква капиталова инвестиция и мисля, че това е един от големите проекти, който влиза в приоритетите на ЕИБ, и към който може да гледаме в следващата година и половина“, изрази очакванията си той.
През изминалата година, обемът на кредитите за България от Групата на ЕИБ, която включва Европейската инвестиционна банка (EИБ) и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), се е увеличил повече от два пъти и възлиза на 1,11 млрд. евро. Очаква се с новите финансови средства, отпуснати от Групата на ЕИБ да се мобилизират инвестиции в размер на 5,4 млрд. евро и да допринесат за изграждането на технологично развита, природосъобразна и устойчива икономика.