Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Атанас Пеканов: Целта ни е до края на този служебен кабинет всички програми да са стартирали

Парите

Атанас Пеканов: Целта ни е до края на този служебен кабинет всички програми да са стартирали

Анализират се и възможностите на новия инструмент в подкрепа за достъпна енергия на ЕК, чрез който неусвоеният ресурс в рамките на фондовете на Кохезионна политика да се насочи към малки и средни предприятия, както и към уязвими домакинства за енергийни компенсации, които са правени и ще бъдат правени в бъдеще, коментира вицепремиерът по управление на европейските средства

Атанас Пеканов: Целта ни е до края на този служебен кабинет всички програми да са стартирали - Tribune.bg
Снимка:
© НС

„По почти всички оперативни програми са започнали процедури – остават само няколко, които през месец май или в началото на месец юни ще бъдат отворени. Целта ни е до края на този служебен кабинет всички програми да са стартирали“, това обяви от трибуната в НС служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на блиц контрола в парламента.

„Действително се намираме в ключова фаза и институциите са максимално фокусирани върху това, както да се намали до минимум риска от загуба на средства по миналия програмен период, така и да започне изпълнението на всички програми по новия. В рамките на служебния кабинет за миналата година бяха одобрени 10 от 10 оперативни програми“, коментира Пеканов.

Той уточни, че по отношение на предишния програмен период е на лице сериозен физически и финансов напредък по изпълнение на програмите.

„Договорените средства в рамките на кохезионната политика възлизат на 18.8 млрд. лева, което е 104% от бюджета на програмите. Като ресурсът по изпълнение на програмите е договорен от 98 до 113%. Извършените плащания към бенефициентите са в размер на 13,98 млрд. лева или 77,3% от бюджета на програмите“, отчете служебният вицепремиер.

„В момента текат сериозни усилия да се ускори изпълнение на проектите и успешно приключване на програмите без да се допуска никаква загуба на средства“, увери от трибуната той.

Вицепремиерът посочи, че по инфраструктурните проекти тече интензивен процес по индексация на договорите за строителство, строителните дейности, по които са извършени в периода на инфлация.

Той припомни, че в края на септември 2022 г. Министерският съвет прие Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация.

По отношение на големите проекти, които са над 50 млн. евро, Пеканов посочи, че извършва анализ на напредъка, като се предприемат необходимите действия за фазиране на проектите, които няма да приключат до края на годината, като това щяло да позволи финансирането им да продължи в рамките на програмите за периода 2021 – 2027 г.

„В същото време върви внимателен анализ по отношение възможностите за използване на новия инструмент, който се казва „Save“ - инструментът в подкрепа за достъпна енергия на ЕК, чрез който на държавите членки е предоставена възможността да насочат неусвоения до момента ресурс в рамките на фондовете на кохезионната политика към подкрепа за малки и средни предприятия и уязвими домакинства по линия на компенсациите за цените на енергията, които са правени и ще бъдат правени в бъдеще. Това е допълнителният механизъм, който ще използваме, за да гарантираме, че всички средства са използвани по начина, който трябва“, обобщи Пеканов.

Анкети