Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. България е втора в ЕС по брой компании с над 40% руска собственост

Парите

България е втора в ЕС по брой компании с над 40% руска собственост

България е втора в ЕС по брой компании с над 40% руска собственост - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

България е на второ място в Европейския съюз /ЕС/ по брой на компании с над 40% руска собственост.

Това показва проучване на рейтинговата агенция Moody's, която е идентифицирала 46 000 субекта в Съюза, в които над 40% са притежание на руски фирми или руски физически лица.

2/3 от тези компании функционират в:

Чешката република: 12,480

България: 9,581

Германия: 4 296

Латвия: 3 338

Италия: 2,539

„Банките, кредитните институции и другите задължени лица в тези държави трябва да обърнат особено внимание проблема“, предупреждават от Moody's.

Определението на ЕС за руска собственост се прилага за субекти, които са притежавани с повече от 40% - пряко, непряко или чрез съвкупно участие в собствеността - от руско физическо или юридическо лице, включително лица с двойно гражданство.

От юли 2024 г. кредитните и финансовите институции в ЕС са задължени да спазват новите изисквания за отчитане на сделките, извършвани от руски собственици, както е посочено от Европейската комисия. Тези изисквания задължават институциите да докладват за всички „средства“, прехвърлени от субект от ЕС към която и да е държава извън ЕС, когато трансакциите надхвърлят 100 000 евро и произхождат от субект с руска собственост.

Средствата включват финансови активи като пари в брой, чекове, вземания за пари, парични преводи и други платежни инструменти, депозити във финансови институции или други субекти, салда по сметки и дългове. През 2022 г. бяха издадени и конкретни насоки, свързани със забраната за приемане на депозити от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, които надхвърлят 100 000 евро.

Въвеждането на последното изискване за отчетност следва тази забрана и 12-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, свързани с войната с Украйна. Регламентът има за цел да осигури по-добра оценка на потенциалните нарушения на свързаните с Русия санкции и да очертае източниците на приходи на Русия. Държавите - членки на ЕС, са натоварени със задачата да оценяват информацията, докладвана от задължените субекти, за да откриват потенциални нарушения или заобикаляне на санкциите. Европейската комисия ще направи преглед на функционирането на новите мерки през декември 2024 г.

Ключово предизвикателство за кредитните и финансовите институции е проследяването на потока от непреки финансови трансфери и определянето на степента на руска собственост във връзка със сделките на дадено дружество. Често институциите имат надзор върху преките трансфери, но идентифицирането на непреките трансфери и нивото на руска собственост в миналото е било трудно.

Анкети