Парите
България и още 6 държави с искане за компенсация от ЕС за загубите в селското стопанство
България и още пет държави от ЕС искат обезщетение за щетите, които са претърпели поради факта, че евтината пшеница от Украйна, оставена на европейска територия, се отразява на собствените им продажби. Те искат от Европейската комисия бързо решение и износ на украинската пшеница до крайната ѝ дестинация, а именно Африка.
В документа, цитиран от Радио Свободна Европа, шест държави от ЕС искат европейска помощ в бизнеса с пшеница и евтина царевица от Украйна, които са навлезли на европейския пазар, без да спазват стандартите за качество и нарушавайки конкуренцията. Документът е изготвен от полски дипломати. Той е подписан и от Унгария, Румъния, България, Словакия и Чехия и е представен на срещата на министрите на земеделието на ЕС в Брюксел на 30 януари.
Настоящата ситуация е следствие от улесняването на вноса от Украйна в ЕС, включително премахването на митата за една година, се посочва в документа. Въпреки че споменатите държави подкрепят усилията да се помогне на Украйна в лицето на руския агресор, те обръщат внимание на факта, че европейските производители на зърно търпят нежелани последици. Настоява се за спешни мерки, тъй като, както се казва в документа, европейското селско стопанство вече е претърпяло други смущения, причинени от тази война, като например повишаване на цените на горивата и торовете.
Шестте държави настояват не само за нов инструмент - предпазна мрежа, но и за връщане на помощта на ЕС, обвързана с производството (отменена от новата Обща селскостопанска политика), за укрепване на коридорите на солидарността (така че украинските продукти да достигат до крайната си дестинация, преминавайки само през ЕС) като помощ за Украйна, която не оказва въздействие върху европейския вътрешен пазар.
БГНЕС припомня, че по-рано днес Европейската комисия съобщи, че обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв, резултат от призива за предприемане на мерки за предотвратяване на нарастващите затруднения на европейските производители, причинени до голяма степен от сериозното увеличение на вноса на украински земеделски продукти на пазара на ЕС.
„България е солидарна с Украйна и споделя необходимостта от безпрепятствено осигуряване на доставки, за да се гарантира продоволствената сигурност в световен мащаб. Това обаче не следва да поставя под риск конкурентоспособността на българските и други европейски земеделски производители“, заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев.
България бе първата страна в Европейския съюз, която поиска отваряне на кризисния резерв по време на заседанието на Съвета на министрите през септември.