Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Байдън разпореди редица мерки, защитаващи банковата система на САЩ след колапса на SVB и Signature Bank

Парите

Байдън разпореди редица мерки, защитаващи банковата система на САЩ след колапса на SVB и Signature Bank

Президентът на САЩ е категоричен, че виновните за случилото се ще бъдат подведени под отговорност

Байдън разпореди редица мерки, защитаващи банковата система на САЩ след колапса на SVB и Signature Bank - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Президентът на САЩ, Джо Байдън е наредил на Министерството на финансите и неговите икономически съветници да предприемат мерки за справяне със ситуацията след фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank, предава Bloomberg.

Джо Байдън е категоричен, че отговорните за случилото се ще бъдат подведени под отговорност.

„Аз съм твърдо решен да потърся отговорност на виновниците за тази „бъркотия“, както и да продължим усилията си да засилим надзора и регулирането на по-големите банки, така че да не изпадаме отново в това положение“, каза Байдън в изявление след фалита на още една американска банка - базираната в Ню Йорк Signature Bank, която разполагаше с активи за над 110 млрд. долара.

Това стана третият най-голям фалит в американската история след краха на Silicon Valley Bank в петък и на Washington Mutual през 2008 година, предава Ройтерс.

Вчера министерството на финансите, Фед на САЩ и Федералната корпорация за застраховане на депозитите предприеха безпрецедентна стъпка, обещавайки на вложителите в SVB, че от днес ще имат възможност бързо да получат достъп до целите си депозити във фалиралата банка. Обявени бяха и мерки, които имат за цел да защитят клиентите и същевременно да предотвратят паническо теглене на депозити.

Джанет Йелън: Работим за справяне с колапса на SVB

„Доволен съм, че постигнахме решение, което защитава работниците, малкия бизнес, данъкоплатците и нашата финансова система“, каза президентът на САЩ, като увери, че банковите депозити на американците „ще бъдат там, когато имат нужда от тях“.

Представител на министерството на финансите все пак заяви, че загубите на банките няма да бъдат понесени от американските данъкоплатци.

Анкети