Парите
Без бизнес програма и без финансови отчети: Министър Богданов сигнализира, че така работят дружествата в ДКК
По непрозрачни поръчки за ремонт на язовири са били изхарчени близо 600 млн. лв.
Без бизнес програма и без финансови отчети работят дружествата в „Държавна консолидационна компания“ (ДКК) ЕАД. Това съобщи пред журналисти министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, който даде пресконференция, за да представи Програма за оздравяване и развитие на публичните предприятия към министерството.
„Все още нямаме приета бизнес програма на ДКК за 2022 г., камо ли за 2023 г.“, коментира Богданов.
„Дружествата под шапката на ДКК следва да публикуват своята бизнес програма за период от 3 г.“, каза още Богданов и подчерта, че за миналия период 2018 – 2020 г. е била представена през септември месец 2021 г., или 9 месеца след изтичането на тази програма.
„Всяко едно дружество следва на има много ясна програма и цели, които си поставя“, уточни той и съобщи, че към момента от 11 активни дружества под шапката на ДКК, 6 от тях, включително и ДКК, нямат одобрена и съгласувана програма за 2022 г.
Министърът на икономиката добави, че близо 600 млн. лв. са изхарчени за ремонт на язовири, като голяма част от обществените поръчки за били възлагани по непрозрачен начин и са с констатирани сериозни проблеми, които са документирани. Разходвани за различни от тази дейност са около 39 млн. лв. Преди 4 г. са закупени и два военни дрона за 6,5 млн. лв., които още не сме получили.
Богданов обяви, че над 90% от представителите на ДКК дружествата са били сменени и с политически представители в периода октомври 2022 г. – февруари 2023 г., като подчерта, че това е станало по време на служебното правителство.
„Целта на днешната пресконференция е да представим оздравителната програма за развитие на публичните предприятия“, обясни Богданов и посочи, че още с встъпването си в длъжност е заявил, че негов приоритет е да се направи пълен анализ на публичните предприятия към Министерството на икономиката и индустрията и на база на този анализ да се стигне до ясни заключения какви биха били последващите стъпки.
Той обърна внимание и на заплатите в ДКК, които са в диапазона 12 000 - 14 000 лв. месечно – значително над министерската заплата и на министър-председателя.
„Възнагражденията ще бъдат намалени значително както за представителите на бордовете, така и на изпълнителните директори“, обяви министърът на икономиката.
„Злоупотреби има – явно не са достатъчни тези заплати. Бюджет за представителни разходи – 20 000 лв. за година, но 2022 г. се сменят трима изпълнителни директори, а последният от тях в края на годината изхарчва 19844 лв. за представителни разходи за първия му месец на управление – декември месец, без да се съобразява с направените разходи от предшествениците му“, допълни той.
„Целите оттук нататък са: оптимизиране разходите, за да постигнем база, на която да градим, и да намалим възнагражденията значително – около 50%; намаляване на представителите на бордовете, където е възможно; ограничаване на представителни разходи – ще разполагат с тях само изпълнителните директори само на дружествата, генериращи оборот над 10 млн. лв., а лимитът им ще бъде 5000 лв. и ще се харчат само с карта на дружеството и финансов документ. Пари на ръка и пари, превеждани на изпълнителен директор, вече няма да има“
Богданов уточни, че ще бъде направен пълен анализ на всички дружествата под шапката на ДКК, ще бъдат актуализираани бизнес програмите, ще бъде преструктуриран дълга към ББР и ще бъде организиран по прозрачен начин конкурс за органи на управление на ДКК.