Парите
БХРА настоява за подпомагане на туристическия сектор или компенсации за тока, както през 2022 г.
Цената на тока за бизнеса достигна до 2000 лева за мегаватчас, посочват от браншовата организация
В последните три дни цената на тока за бизнеса достигна до 1500-2000 лева за мегаватчас, което застрашава работата на сектора. За това алармират от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в писмо до министъра на туризма Евтим Милошев и до Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), подписано от председателя на организацията Георги Щерев. В тази сума не се включва ДДС, както и таксите за пренос и мрежа.
За последно толкова високи цени на електрическата енергия имаше през август 2022 г., но тогава за бизнеса имаше предвидени компенсации, припомнят от национално представената туристическа организация с 36 регионални структури.
Според енергийни експерти тези ценови равнища ще се запазят през следващия месец, който е и най-активния за туристическия сектор, предвид че летният туризъм генерира най-високите приходи в БВП, а сезонът през последните години е свит до месеците юли и август, коментират от организацията. Няма кой да плати тези нови хотелски цени, които ще се формират заради скъпия ток, тъй като пазарът и туроператорите приемат увеличаване на цената с не повече от 5-7 на сто. Подобни разходи за електроенергия ще се окажат непосилни за представителите на туристическия бранш. Те не могат да бъдат покрити от настоящите хотелски цени и липсата на компенсации или подпомагане на бизнеса ще доведе до ръст на цените за крайните клиенти или фалити. Това ще доведе до намаляване на конкурентоспособността на държавата в туристическия сектор, ще загубим и малкото останали служители в туристическия бизнес и намалени приходи в БВП в период на перманентна политическа криза, подчерта председателят на БХРА Георги Щерев.
Наред с краткия сезон, застрашен от ръста на цените на тока, от БХРА посочват, че хотелският и ресторантьорският бизнес са много енергоемки и токът е голямо перо в разходите на фирмите. Увеличението на цената на тока до 2000 лева за мегаватчас е в часовия пояс след 16 часа, в които се осъществява близо 45 на сто от потреблението на хотелите. Затова и от бизнеса не могат да си позволят да икономисваме електроенергия точно тогава, когато туристите се връщат от плажа, използват най-големи количества топла вода, а кухните работят на максимум, за да се подготвят за вечеря. Освен това в този период и климатиците работят на абсолютен максимум, защото времето е топло и задушно, припомнят от БХРА.
„След пандемичните години летният туристически сезон силно се скъси, разходите, формиращи туристическия продукт, драстично се увеличават, пазарът и туроператорите приемат увеличаване на цената с не повече от 5-7 на сто. В тези условия на несигурност и неизвестност е немислимо да се продължава да се мисли за адекватно туристическо предлагане“, се казва в писмото на БХРА до министъра на туризма Евтим Милошев .
От организацията разчитат на подкрепата на Милошев и предприемането от негова страна на спешни мерки заради високите цени на електрическата енергия, включително за възобновяване на изплащането от държавата на компенсации за туристическия сектор за скъпия ток.
Проблемите с високия ръст на цената на електроенергията са изложени от БХРА и в писмо до КРИБ.