Парите
Близо 30 000 са измамените от BETL
Службите у нас вече работят по финансовата пирамида
За 28 000 българи, измамени от BETL съобщава силистренецът Боян Димов.
В това число той и още десетки негови съграждани.
Влязъл в схемата като мнозина, чрез близък човек, предава БНР.
Изгорял с 5000 лева, но тъй като бил част от компанията само две седмици не е имал време като мнозина да възвърне част от парите си, преди да вложи и да изгуби много повече.
Компанията е за публични зарядни станции, регистрирана във Великобритания, без да е вписана в българския търговски регистър.
Част от BETL се става най-често чрез роднини и приятели, разказа Боян Димов. Влизало се с минимална вноска от 100 долара.
Станцията е струвала 2700 долара, а печалбата е била по 102 долара на ден.
Съмненията се появили, когато им поискали допълнителни 99 долара за верифициране, в началото на декември.
Над 20 са сигналите до момента подадени в различни поделения на МВР, свързани с финансовата пирамида BETL ,след като тя спря да изплаща дивиденти. Все още не може да бъде заявен колективен иск, тъй като службите първо трябва да установят, кой стои зад компанията обясни пред БНР адвокат Цветомила Събинска, която представлява част от измамените.
Най-много сигнали срещу финансовата институция има в Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП - над 20. Отделни сигнали са подадени в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция "Национална полиция".
Адвокат Събинска обясни, че преди да се стигне до иска, трябва да се установи човека зад пирамидата.
"Все още не се знае колко са хората, които ще се възползват от тази възможност, колективно да уведомят институциите за това, през което са преминали", обясни юристът.
Службите у нас вече работят по финансовата пирамида. Подобни разследвания обаче продължават дълго време.
"Първо, трябва да се установи кое е това лице. Именно, поради тази причина стъпката, която ще предприемем - всички, които са пострадали от тази финансова пирамида, да уведомят надлежно институциите и всичко, което им е известно, да го съобщят на разследващите органи", допълни адвокат Събинска.
Различни са и сумите, с които са измамени хората у нас под формата на инвестиция.
"Различни, някои с по-малки суми и други с по-големи суми", допълни още тя.
Към момента се знае, че компанията BETL предлага инвестиция в зарядни станции в Азия и е била регистрирана в Лондон от лице с арабски произход.
Част от профилите на компанията обаче са в мрежата Telegram където установяването на самоличност е трудно, дори и за службите.