Парите
Блзо до целта: Китайската икономика с ръст от 4,5% през първото тримесечие
Брутният вътрешен продукт на Китай през първото тримесечие рязко нарасна с 4,5%, докато световните конкуренти се сблъскват със забавяне на растежа, тъй като централните банки повишават лихвените проценти, за да укротят инфлацията, съобщи Си Ен Би Си.
Националното статистическо бюро на Китай съобщи, че БВП е нараснал с 4,5 % през първото тримесечие. Това е повече от прогнозата за 4%, направена в анкета на Ройтерс сред икономисти, и бележи най-високия ръст от първото тримесечие на миналата година. На тримесечна база икономиката е нараснала с 2,2 %.
Продажбите на дребно скочиха с 10,6 % през март, надхвърляйки очакванията за ръст от 7,4 %, докато промишленото производство нарасна с 3,9 %, което е малко по-ниско от прогнозите на Ройтерс за 4 %.
От началото на годината досега инвестициите в дълготрайни активи нараснаха с 5,1% в сравнение с предходната година, което също е под прогнозите за растеж от 5,7%.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. икономиката се разшири с 2,9%.
Растежът на Китай е под светлината на прожекторите, тъй като той отново се отваря след прекратяването на повечето от строгите противоепидемични мерки, които бяха в сила в продължение на почти три години.
Икономиката нарасна с 3% през 2022 г., което е по-малко от официалната цел на Пекин от около 5,5%, определена през март миналата година. За 2023 г. правителството миналия месец определи скромна цел за растеж от "около 5%".
Икономистите обаче предупредиха, че икономическото възстановяване на Китай може да отнеме повече време от очакваното - като Citi отложи с три месеца целта си за индекса Hang Seng.
Макар че повечето анализатори, анкетирани от Ройтерс, не очакват промяна в основния лихвен процент по кредитите на централната банка, някои смятат, че Китайската народна банка може да намали незначително основния лихвен процент по едногодишните си кредити, ако инфлацията в Китай се забави още повече.
Потребителската инфлация в Китай достигна 18-месечно дъно по-рано този месец.
Преди оповестяването на данните главният икономист на ING за Китай Ирис Панг прогнозира, че БВП на Китай за първото тримесечие ще "изостане" от поставената от правителството цел за растеж за цялата година поради забавянето на външните фактори.
"Забавянето на растежа на външното търсене ... би трябвало да навреди на износа и производствените дейности", написа Панг преди доклада за БВП.
Износът от Китай неочаквано се възстанови през март, отбелязвайки изненадващ скок от 14,8% след спад от 6,8% през предходния месец. Освен това бе отчетен търговски излишък от 88 млрд. щатски долара в доларово изражение, което надхвърли очакванията за излишък от 39 млрд. щатски долара.
Панг добави, че услугите могат да се превърнат в "двигател на растежа" за китайската икономика. Тя посочи силната активност, наблюдавана в последните данни.
Предстоят стимулиращи мерки
Панг заяви, че очаква китайското правителство да отпусне допълнителни стимули за насърчаване на инфраструктурните инвестиции и потреблението след доклада за БВП.
"За да се запази целта за 5% растеж за 2023 г., правителството трябва да ускори инфраструктурните инвестиции, повечето от които трябва да бъдат изграждането на метролинии и увеличаването на броя на 5G кулите, тъй като те вече са включени в плана за тази година", пише тя в бележка преди доклада за БВП.
"Ето защо очакваме БВП да нарасне по-бързо с 6,0% на годишна база през второто тримесечие. Запазваме прогнозата си за БВП за цялата година на ниво от 5%, тъй като външното търсене би трябвало да е проблем за годината", пише Панг.