Парите
ЕК постигна принципно споразумение с България и още 4 страни за украинския внос
България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия постигнаха споразумение за разрешаване на транзита на украински хранителни продукти, съобщи Европейската комисия, след като бяха наложени временни забрани върху хранителните продукти на фона на протести на земеделски производители.
Сделката ще доведе до отмяна на „едностранните мерки на Полша, Словакия, Унгария и България".
Ключови елементи от сделката:
• Оттегляне на едностранните мерки, предприети от Полша, Словакия, България и Унгария.
• Изключителни защитни мерки насочени към 4 продукта: пшеница, царевица, рапица, слънчогледово семе.
• Допълнителен пакет от 100 милиона евро в подкрепа на засегнатите фермери в петте държави членки.
• Обмисляне за въвеждане на изключителни защитни мерки и на някои други продукти, вкл. слънчогледово масло.
• Работа за осигуряване на износа към други страни чрез коридори на солидарност
Припомняме, че нахлуването на Русия в Украйна силно ограничи традиционния канал за износ на украинско зърно през Черно море, което наложи износ по суша през съседните на Украйна държави.
Държавите членки сред, които и България се споразумяха да разрешат вноса на определени продукти от Украйна без количествени ограничения и без митнически и официални проверки.
Обещаните транзитни коридори за трети страни реално не функционираха достатъчно добре и значителна част от внесеното зърно оставаше в съответните държави, където това повлия на местните пазари и доведе до финансови загуби, блокирана стока и невъзможност за продажбата ѝ, а зърнопроизводителите в тези 5 държави, които бяха най-пряко засегнати, организираха редица протести с искане вносът от Украйна да бъде спрян. Полша, Словакия, България и Унгария предприеха едностранни мерки и всяка държава забрани временно вноса на култури от Украйна.
Веднага след обявяването на полската забрана украинските производители на слънчогледово олио спряха да купуват семена поради липса на гаранция, че ще могат да изнасят продукцията си за ЕС.
Напрежението между Киев и европейските му съседи възникна в момент, когато се очертава несигурност по отношение на насроченото за 18 май подновяване на споразумението, гарантиращо функционирането на Черноморския коридор за зърно.