Парите
ЕКОФИН постигна съгласие за актуализация на общите за ЕС правила за ДДС
В редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС участва и служебният вицепремиер на България и министър на финансите Людмила Петкова
Съветът ЕКОФИН се съгласи да актуализира общите за ЕС правила за ДДС и да ги приведе в съответствие с цифровата ера.
По думите на зам.-председателя на ЕК по въпросите на икономиката и еврокомисар по търговията Валдис Домбровскис това ще помогне на правителствата за възстановяване на приходите от ДДС, за засилване на борбата срещу измамите с ДДС и по-нисък натиск върху публичните финанси.
GOOD NEWS! ????#Ecofin agreed to update ???????? VAT rules to bring in line with digital age.
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) November 5, 2024
This will help governments to:
✅recoup VAT revenues
✅boost fight on VAT fraud
✅lower pressure on public finances
A good example of simplification and major advance for #FairTaxation agenda. https://t.co/HbwjaLrkhm
„С новите правила относно електронните фактури и отчитането на данни в реално време, както и бизнеса, извършван чрез цифрови платформи, този пакет от законодателство ще се бори с данъчните измами, ще подкрепя бизнеса и ще насърчава цифровизацията“, уточниха от Съвета на ЕС.
Today the @EUCouncil agreed on new rules for value-added tax (VAT) in the digital age. The new rules will:
— EU Council Press (@EUCouncilPress) November 5, 2024
????fight tax fraud
????support businesses
????promote digitalisation
Read more ????
Служебният вицепремиер на България и министър на финансите Людмила Петкова участва в редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН), което се проведе днес в Брюксел.
По време на регулярната закуска преди заседанието министрите обсъдиха ролята на данъчната политика за насърчаване на инвестициите и конкурентоспособността в духа на Доклада на Марио Драги за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС. Министър Петкова посочи, че България внимателно анализира мерките, предложени в доклада, включително тези, насърчаващи използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност и т.н. Тя се съгласи с необходимостта от усилена работа и на национално ниво за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на Съюза. Въпреки това България не счита, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане. Страната ни подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции. В заключение вицепремиерът подчерта, че независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие. България счита, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ниво ЕС и е необходимо да се заложи на други решения.
Освен новите правила за ДДС по време на заседанието бяха обсъдени и финансово-икономическите последици от руската военна агресия срещу Украйна.
Министрите приеха решения за изменения в плановете за възстановяване и устойчивост, представени от Чехия и Нидерландия.
Съветът одобри заключения относно постигнатия напредък по статистическите приоритети на ЕС, като същевременно даде насоки за по-нататъшната работа.
В рамките на участието си в заседанието на Еврогрупата в приобщаващ формат вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова се срещна с Анджей Домански, министър на финансите на Полша.
Двамата обсъдиха въпроси от общ интерес за публичните финанси на двете страни, приемането на България в еврозоната и календара на Съвет ЕКОФИН по време на предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС. Министър Домански се ангажира Полша да подкрепи България в усилията й за членство в Еврозоната и да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване.