Парите
Експерти: Рецесията няма как да ни се размине
„При положение, че едни от на-важните фактори зад инфлацията са цените на енергоресурсите и имаме едно успокояване на петролния, газови и електрическия пазар – вероятно ще имаме едно успокояване на инфлацията през следващата година. Най-лошото е зад нас”, коментира за Нова тв анализаторът от Центъра за изследване на демокрацията Констанца Рангелова.
„Моят анализ също показва, че рецесията няма как да ни се размине. Друг е въпроса какво може да очакваме като рецесия и колко дълбока ще е тя. Не очаквам обаче растежът ни през следващата година да е отрицателен”, бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов.
Според финанситът Емил Хърсев централните банки нямат особено желание да демонстрират някаква агресивна политика.
Те коментираха и темата с намаляването на ДДС в Испания, мярката беше посочена като част от плана на правителството да се бори с инфлацията.
Любомир Дацов посочи, че е живял там и има области, в които се живее по-зле от нас. По думите му страната като цяло е близка от България – най-вече по разходите.
„По-подредени са като държава. Социалната им система особено. От самите хора си зависи това нещо. В Европа част от високата инфлация е именно поведението на правителствата“, добави той.
По думите на Стоян Пенчев не цялата инфлация може да бъде отчетена в индекса.
„Има скрита инфлация, която не е в цената, но не изчезва. Например: отоплението в градския транспорт - не започва от 3 минута, а от 12-тата.
„Това са популистки мерки, които тежат на бюджета и не всяка държава може да си ги познали. Германия може. Испания и Италия - не. Така се появява разделение“, категорично заяви Констанца Рангелова.
Експертите коментираха и темата с МРЗ както и защото други държави си позволяват да я вдигат.
„И нашата може да си го позволи, въпросът е на каква цена накрая. Спада заетостта, част от тези хора ще престанат да си получават директно парите“, посочи Панчев.
Според Дацов МРЗ е политически въпрос, не икономически.
Констанца Рангелова посочи и някои проблеми, като например това, че в сивия сектор осигуряват на минимална работна заплата, а се заплаща повече.
Според Хърсев няма консенсус в Народното събрание и политиците трудно се разбират дори за удължаването на бюджета.
„Валутният борд работи, пазарът реагира… На правителството му става все по-скъпо да взима дълг. Евентуално можем да влезем в държава спирала, ако нямаме валутен борд. Това няма да стане“, посочи Панчев.
„Мерките не трябва да са такива, че да пълним спукана кофа“, заяви Рангелова.
Според Дацов в Европа като цяло има проблем с инвестициите, няма само в България. Като цяло няма и хора.
Панчев посочи, че докато имаме лихви, които централно се планират и следват друга логика, това ще е проблем.
По този повод Дацов заяви, че именно такъв проблем той вижда в ПВУ.
„Създава повече проблеми, отколкото решава такива проблеми“, категоричен е той.