Парите
ЕС и Меркосур се споразумяха за свободна търговия
Спогодбата предстои да бъде одобрена от поне 15 от 27-те държави членки на Европейския съюз, представляващи 65% от населението на блока, както и от Европейския парламент
Европейският съюз и четири южноамерикански държави сключиха огромно търговско споразумение, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„От споразумение печелят всички“, заяви Фон дер Лайен в Уругвай, където присъства на среща на върха на блока Меркосур, участващ в сделката.
We have concluded the negotiations for the EU-Mercosur agreement.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 6, 2024
It marks the beginning of a new story.
I now look forward to discussing it with EU countries.
This agreement will work for people and businesses.
More jobs. More choices. Shared prosperity. pic.twitter.com/4E9z1Ztamc
Споразумението ще създаде обширна зона за свободна търговия с население над 700 милиона души.
Председателят на ЕК нарече споразумението, което се подготвя от почти четвърт век, „истински исторически етап“, който изгражда търговски мостове във време, когато „силните ветрове духат в обратна посока, към изолация и фрагментация“.
Групата на европейските земеделски производители COPA-COGECA веднага се обяви против споразумението и призова за „светкавичен“ протест в Брюксел.
Въпреки че преговорите приключиха, споразумението между ЕС и Меркосур тепърва трябва да бъде одобрено от поне 15 от 27-те държави членки на Европейския съюз, представляващи 65% от населението на блока, както и от Европейския парламент.
Франция и Полша неуспешно се опитаха да блокират сделката. Нидерландия и Австрия също изразиха резерви.
Послание към земеделските производители от ЕС
Общите очертания на сделката бяха договорени още през 2019 г., но тя така и не беше ратифицирана заради опасения относно въздействието на бразилското земеделие върху изменението на климата, наред с други фактори.
Фон дер Лайен отговори на критиките, като каза: „Споразумението между ЕС и Меркосур отразява нашия твърд ангажимент към Парижкото споразумение (за борба с изменението на климата) и към борбата срещу обезлесяването.“
Тя заяви, че усилията, полагани от правителството на бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва за опазване на Амазония, „са добре дошли и са необходими - но това е споделена отговорност на цялото човечество“.
Фон дер Лайен обърна внимание и на европейските земеделски производители, като им каза: „Чухме ви, вслушахме се в притесненията ви и действаме по тях. Това споразумение включва солидни предпазни мерки за защита на вашия поминък.“
След като бъде ратифицирано, споразумението ще позволи на ЕС да изнася по-лесно автомобили, машини и фармацевтични продукти за Южна Америка.
В замяна на това Бразилия и нейните съседи ще могат да продават месо, захар, ориз, мед, соя и други продукти на Европа с по-малко ограничения.
Договорът има за цел да премахне повечето данъци върху вноса между ЕС и Меркосур, за да се създаде обширна зона за свободна търговия с повече от 700 милиона души.
Източници, запознати с преговорите, заявиха пред АФП, че споразумението ще включва промени в „няколко глави“, включително държавни поръчки, услуги, интелектуална собственост и околна среда.