Парите
Европрокуратурата разби схема за трансгранични ДДС измами за 2,2 млрд. евро
Европейската прокуратура разкри мащабна схема за измами с ДДС във всички 22 държави, които участват в институцията. Сред тях е и България, посочва БНТ, както и други страни от ЕС като Унгария, Ирландия, Швеция и Полша и трети държави като Албания, Китай, Мавриций, Сърбия, Сингапур, Швейцария, Турция, Обединените арабски емирства, Съединените щати.
Операцията с кодово име „Адмирал“ е най-голямата престъпна схема за измами с ДДС въртележка, разкривана някога в ЕС. Щетите до момента възлизат на 2,2 милиарда евро, но разследването продължава, обявиха от пресцентъра на Европрокуратурата.
По техни данни полицейски акции са проведени в 14 държави - Белгия, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Литва, Люксембург, Холандия, Португалия, Румъния, Словакия и Испания. На 12 и 13 октомври са се провели и акции в Чехия, Унгария, Италия, Холандия, Словакия и Швеция.
Разследването е стартирало през април миналата година. Тогава португалската данъчна служба в Коимбра проверява компания, продаваща мобилни телефони, таблети, слушалки и други електронни устройства по подозрение за измами с ДДС. Португалските власти започнат да работят с Европейската прокуратура.
Правоприлагащите органи установяват връзки между заподозряната компания в Португалия и близо 9000 други юридически лица и повече от 600 физически лица, разположени в различни страни. Осемнадесет месеца след получаване на първоначалния доклад, Европейската прокуратура разкрива това, което се смята за най-голямата измама с ДДС въртележка, разследвана някога в ЕС.
„С операция „Адмирал“ Европейската прокуратура осветли усъвършенствана престъпна група. Тя е просперирала в Европейския съюз най-вече заради структурните ограничения за трансгранични финансова престъпност на националните данъчни и правоприлагащи органи.
Без Европейската прокуратура подготовката на такъв вид операция щеше да отнеме години – или по-вероятно никога нямаше да се осъществи. Операция „Адмирал“ ясно показва предимствата на транснационалната прокуратура. Когато става въпрос за измами с ДДС, от национална гледна точка щетите могат да бъдат оценени като относително малки или несъществуващи, или дори да останат неразкрити.
На Европейската прокуратура отне по-малко от 18 месеца от първоначалния доклад за престъплението до разкриването на цяла мрежа от организирани престъпни групи, отговорни за изумителните загуби от 2,2 милиарда евро за данъкоплатците в ЕС. Вярвам, че това е най-голямата измама с ДДС в Европа, открита досега“, коментира Лаура Кьовеши.