Парите
Евростат: Годишната инфлация в ЕС през септември се е забавила до 4,9%, в България до 6,4%
Годишната инфлация в Европейския съюз през септември се е забавила с 1% на месечна база, отчитат от европейската статистическа агенция Евростат.
През септември инфлацията в ЕС е достигнала 4,9% спрямо ниво от 5,9% месец по-рано. Така тя е над двойно по-ниска в сравнение със септември 2022 г., когато възлизаше на 10,9%.
Що се отнася до еврозоната, Евростат потвърждава първоначалната си оценка за инфлация от 4,3% през септември. Тя също е с почти 1 пр.п. по-ниска спрямо август и над двойно по-ниска спрямо септември 2022 г., когато бе достигнала 9,9%.
На месечна база инфлацията и в ЕС, и в еврозоната възлиза на 0,3%.
Данните разкриват, че в България потребителските цени, са нараснали с 6,4% през септември спрямо същия месец на предходната година.
С по-голяма годишна инфлация от България в ЕС през септември са били Унгария (+12,2 на сто), Румъния (+9,2 на сто) и Словакия (+9 на сто), Чехия (+8,3 на сто), Хърватия (+7,4 на сто), Полша (+7,7 на сто), Словения (+7,1 на сто), което отрежда на страната ни осмото място сред страните с най-голяма инфлация в ЕС.
Нидерландия е единствената държава, в която е измерена дефлация за месеца от 0,3%. Най-ниска инфлация отчитат Дания – 0,6%, и Белгия – 0,7%. Най-високо ниво на индекса на потребителските цени е измерено в Унгария (12,2%), Румъния (9,2%) и Словакия (9,0%). България е на осмо място с инфлация от 6,4%.
В сравнение с август годишната инфлация се е забавила в 21 държави членки, останала е без промяна в една и се е ускорила в пет – Ирландия, Испания, Италия, Кипър и Словения.
През септември най-голям принос за темпа на инфлация в еврозоната е имал секторът на услугите (2,05 пр.п), следван от храни, алкохол и тютюневи изделия (1,78 пр.п.), неенергийни индустриални стоки (1,06 пр.п.) и енергия (-0,55 пр.п.).
Забавянето на инфлацията в най-големите икономики на може да е предпоставка Европейската централна банка да не повиши основните си лихви на следващата си среща, но централните банкери клонят все повече към сценарий, подобен на този на Федералния резерв на САЩ, който планира да остави лихвите си по-високи за по-дълго време. Много вероятно е ЕЦБ да го последва, тъй като инфлацията в отделните икономики, както и в целия регион все още е над целта от 2%.