Парите
Фермерите отново на протест: Катастрофално е, браншът не е достатъчно финансиран (ОБНОВЯВА СЕ)
Днес фермери и оранжерийни производители от 5 браншови организации излизат на протестно шествие в София, което ще започне в 11 ч. от Министерство на земеделието и ще завърши пред Министерски съвет. Според фермерите, положението им е катастрофално. Според тях секторът им не получава достатъчно финансиране от държавата. Протестиращите фермери вече обявиха, че искат оставката на земеделския министър Кирил Вътев.
Председателят на Обединени български животновъди (ОБЖ) Бойко Синапов коментира, че ситуацията загрубява и земеделския министър Кирил Вътев не се е справил с това да отстои исканията на фермерите. Той обяви, че освен с настояване за оставката на министър Вътев, ще протестират и за спазване на поетите ангажименти.
Според животновъди и оранжерийни производители отказът на МЗХ да плати т.нар. украинска помощ на големите стопанства, достигнали определения от Брюксел таван, ще доведе до колапс в сектора.
И според животновъдите държавата трябва да плати на едрите фермери украинска помощ без да се съобразява с европейските решения.
„Вътев се мъчи всячески да докаже, че ние получаваме много пари и сме добре“, каза председателят на Асоциацията на биволовъдите в България (АББ) Мария Степанчева. Според нея земеделският министър Кирил Вътев трябва да си застане на мястото и да помогне на сектора. „Нищо от меморандума не е изпълнено. Той е сложил розовите очила и смята, че всичко е окей“, смята Степанчева. Тя се обърна и към премиера акад. Николай Денков. „Г-н Денков, не си затваряйте очите пред проблемите на този сектор. Очакваме да насрочите среща, за да кажем проблемите на млечното животновъдство“, призова тя.
Председателят на Националната асоциация на оранжерийните производители (НАОП) Велин Георгиев коментира, че 90% от разходите на оранжериите са енергия. „При тези две войни, зимата ще е още по-тежка. Сега е момента, търсим от министъра да подсигурят газа, да имат сигурност нашите работници да работят. Както са сложили министър Вътев, така да му намерят друга работа.
По думите на зам.-министъра на земеделието и храните Деян Стратев обаче ситуацията е различна и от МЗХ не са съгласни с мотивите за протеста на фермерите и животновъдите.
„Както е известно, ние сключихме меморандум на 20 септември. В него бяха вписани две държавни помощи. Това е така наречената „украинска помощ“ и така наречената „минимална помощ“ - de minimis. Тази „украинска помощ“ има таван от 250 000 евро на предприятие. Това се промени на 21 ноември, като ЕК измени така наречената временна рамка и таванът стана 280 000 евро“, коментира в ефира на Нова тв зам.-министърът.
Той подчерта, че до момента 92-ма земеделски производители са достигнали определения от ЕК таван, който беше до 250 000 евро, но в момента вече има възможност на тях да се доплати, тъй като от Министерство на земеделието са изпратили нотификация до Брюксел за разрешение за превод на нова сума, нов транш от държавата, към тях. По думите му сумата, която трябва да се доплати е общо малко над 5 млн. и е налична.
На този фон точно в 11 часа земеделци от цялата страна се събраха пред сграда на МЗХ, но напрежението там ескалира. Вместо министър Вътев го няма, при протестиращите излезе заместник-министърът на земеделието Александър Йоцев.
„Каним представителите в сградата на министерството“, каза министър Йоцев.
Протестиращите обаче отказаха да влязат. „Вижте как този човек манипулира, няма да влезем, елате вие при протестиращите“, каза Димитър Зоров, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите.
Заместник-министърът тръгна към протестиращите, но екипът му веднага го прибра.
Бойко Синапов, представител на България в Европейската асоциация по животновъдни науки (EAAP) каза за БГНЕС, че земеделците имат няколко искания. „Незабавно изплащане на субсидиите, да се изплати неполучената помощ за Украйна, ние искаме да бъдем защитени, нашето производство да бъде защитено“, подчерта Синапов.
По думите на Александър Трендафилов от Цалапица протестите не са само за пари. „Никой не обърна внимание на новия стратегически план 2023-2027 г. Две години имаше обсъждане, но никой не взе отношение. С новата стратегия за животновъдството те не защитиха интересите ни. Не протестираме само за пари, трябва да има изцяло промяна в цялостната стратегия за животновъдите. Всички фалираме“, добави протестиращият.