Парите
Фермерските протести в Европа се разрастват – недоволството ескалира в редица държави от ЕС
Фермерските протести в Европа се разрастват. Земеделски производители от все повече държави, сред които Испания и Гърция се присъединяват към демонстрациите на своите колеги от Франция, Германия и Белгия.
В опит да потуши напрежението от ЕК обявиха, че ще удължат срока на суспендиране на вносните мита върху украинския износ с още една година до юни 2025 г.
Но от сектора имат още редица изисквания от ЕС, сред които са по-малко регулации, настояват за мерки срещу евтиния внос и гарантиране на по-високи доходи за производителите.
Въпреки някои мерки, обявени от премиера Габриел Атал, производителите във Франция не отстъпиха от блокадите си край Париж.
Магистралите около френската столица останаха блокирани и днес от стотици трактори.
Продължават и протестите на белгийските земеделци, които блокираха второто по големина пристанище - Зеебрюге и обещаха да останат в центъра на Брюксел поне до предстоящата среща на върха в Брюксел.
На този фон в Германия селскостопански производители затвориха пътищата към Хамбург и още няколко по-малки пристанища заради плановете на правителството да намали земеделските субсидии, а междувремнно в Бундестага вървят дебатите по бюджета. Целта на протестиращите е да засилят натиска върху управляващата коалиция преди гласуването на бюджета.
Блокирани са магистрали в цялата страна. Най-засегната е Бавария. Но и в Шлезвиг-Холщайн, Бранденбург, Саксония-Анхалт трактори временно блокираха магистралните отбивки.
В същото време земеделските производители в Испания насрочиха своите протести за следващите седмици, а в Италия десетки производители се събраха с трактори близо до Милано и обявиха, че са предадени от Европа.
В Гърция правителството се опитва да се договори с фермерите, които въпреки преговорите са решени утре да блокират Солун по време на откриването на международната аграрна изложба „Агротика“.
Земеделски производители излязоха на протест и в Хасковско
Земеделски производители излязоха на протест до хасковското село Подкрепа, без да затворят движението по международния път към Свиленград, предава БНР.
Те настояват държавата да предприеме мерки и да подпомогне земеделския сектор.
„Не сме доволни от условията, които Европейската комисия дава за обработване на нашите земи. Субсидията е от 25 лв. на декар, с което не могат да се покрият разходите“, дава пример един от протестиращите - Любомир Тенев:
„На нашата продукция в момента, себестойността на един декар, примерно от пшеница или слънчоглед, е между 220 и 250 лева. Произвели сме тази година около 200 кг. среден добив от слънчоглед. По сегашна цена, около 70 стотинки, това са 140 лева. До 250 ние имаме загуба горе-долу около 100 лева на декар. Субсидията е 25 лева, тя не ни спасява“.
Те предупредиха, че ще има масови фалити, затова настояват да се увеличат субсидиите и да станат такива, каквито са в съседна Гърция, където се плаща по 70-80 евро на декар или да се ограничи вноса на зърно от Украйна.