Парите
Fitch понижи кредитния рейтинг на САЩ, Белият дом и МФ несъгласни
Агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на САЩ с една степен от най-високия клас ААА на АА+, като се позова на фактори като „ерозия на управлението“, която се прояви в застоя по отношение на лимита на дълга.
„Понижаването на рейтинга на Съединените щати отразява очакваното влошаване на фискалната ситуация през следващите три години, високата и нарастваща тежест на дълга на сектор „Държавно управление“ и ерозията на управлението“ в сравнение с аналогични икономики, се казва в изявлението на Fitch.
През 2011 г. безизходицата с тавана на дълга също накара рейтинговата агенция S&P да понижи кредитния рейтинг на САЩ от ААА на АА+, предизвиквайки всеобщо политическо възмущение.
Белият дом не е съгласен с понижението на оценката на дълга на САЩ от страна на рейтинговата агенция Фич, предадоха световните агенции.
„Изразяваме силно несъгласие с това решение“, заяви говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер.
„Това решение е противно на действителността в момент, в който президентът Байдън реализира в САЩ най-големия икономически подем в сравнение с всички големи икономики в света“, заяви още тя.
Министърът на финансите Джанет Йелън също заяви, че „категорично“ не е съгласна с решението на Fitch, като го нарече „произволно и основано на остарели данни“.
Тя заяви, че количественият модел на Fitch за определяне на рейтингите е намалял между 2018 и 2020 г., но агенцията обявява промяната си едва сега въпреки напредъка, който се наблюдава в показателите.
Йелън подчерта, че „съкровищните ценни книжа остават водещият в света сигурен и ликвиден актив и че американската икономика е фундаментално силна“.
В изявлението на Fitch се казва, че рейтингът е със стабилна перспектива.
Макар че вдигането на тавана на дълга - ограничението на правителствените заеми за плащане на вече направени сметки - често беше рутинно, от няколко години то се превърна в спорен въпрос.