Парите
Фон дер Лайен на среща с Тръмп: Търговските отношения ЕС-САЩ са с най-големия мащаб в света (ВИДЕО)

„Хубаво е да съм в Шотландия, за да се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп за дискусии относно трансатлантическата търговия“. Това написа в профила си в социалната мрежа X председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен минути преди началото на живото излъчване в присъствието на журналисти по повод срещата на „четири очи“ между нея и Тръмп.
„Търговските отношения ЕС-САЩ са с най-големия мащаб в света. Очаквам с нетърпение нашите разговори“, допълни Фон дер Лайен.
Good to be in Scotland to meet @POTUS for discussions on transatlantic trade today.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 27, 2025
The EU-US trade relationship is the world’s biggest.
I look forward to our talks ↓ https://t.co/pMWoCCwycn
„Имахме много добри отношения през годините, но това беше много едностранчива сделка... и мисля, че и двете страни искат да видят малко справедливост.“ Гласеше част от публикацията в X от профила на Белия дом с цитат от изказването на Тръмп по повод срещата.
President Donald J. Trump meets with the President of the European Commission, Ursula @vonderLeyen, in Scotland to discuss trade.
— The White House (@WhiteHouse) July 27, 2025
"We've had a very good relationship over the years, but it's been a very one-sided transaction... & I think both sides want to see a bit fairness." pic.twitter.com/XFxojMJ7EP
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и президентът на САЩ Доналд Тръмп проведоха решаващи преговори в Шотландия с цел да сложат край на продължаващото от месеци търговско напрежение между Вашингтон и Брюксел. Разговорите се състояха в момент, когато срокът за постигане на сделка изтича на 1 август и според американската администрация няма да има удължаване.
Преди ден Тръмп заяви, че вижда „50 на 50“ шанс за постигане на споразумение, в противен случай Европейският съюз ще бъде изправен пред универсално американско мито от 30%.
От своя страна Европейската комисия, която води преговорите от името на страните членки, се стреми да защити търговски отношения на стойност 1,9 трилиона долара годишно.
Според европейски дипломат, запознат с хода на преговорите, основните параметри на сделката са вече оформени след интензивни разговори в събота вечер, но някои ключови въпроси остават отворени. Последната дума е на Тръмп, който по думите на дипломата, „иска да преговаря до последната минута“.
Предложението включва базова ставка от около 15% за износ на ЕС към САЩ — същата, договорена от Япония — с изключения за определени стратегически сектори като авиация и спиртни напитки, но не и за вино. Всички страни членки на ЕС трябва да одобрят споразумението. Според дипломата, 27-те държави са изразили широка подкрепа за договорения план, като същевременно са потвърдили своите основни червени линии.
Срещата между Тръмп и фон дер Лайен се проведе в курорта Търнбъри на югозападното крайбрежие на Шотландия, където президентът притежава луксозно голф игрище. В петък Тръмп заяви, че се надява да постигне „най-голямата сделка от всички“, въпреки че според него има „около 20 спънки“ в процеса.
Европейският съюз търси начин да избегне нови мита, които биха засегнали допълнително крехката му икономика, но е готов и на ответни мерки, ако не бъде постигнато споразумение. Предложението предвижда увеличение на вноса на втечнен природен газ от САЩ и други инвестиционни ангажименти. Фармацевтичните продукти, особено важни за Ирландия, също ще бъдат обложени с 15% мито, както и полупроводниците. ЕС изглежда е договорил и компромис по въпроса със стоманата, който би позволил определени квоти да бъдат освободени от мита.
Въпросителни остават по отношение на автомобилния сектор, който е от решаващо значение за Франция и Германия. В момента ЕС е обект на мита от 25% върху автомобили, 50% върху стомана и алуминий, както и универсално мито от 10%, което може да се увеличи до 30% при липса на сделка. Не е ясно как новото предложение ще повлияе на тези нива.
Ако преговорите се провалят, страните от ЕС вече са дали зелена светлина за контрамерки върху американски стоки на стойност 109 милиарда долара, включително самолети и автомобили, които да влязат в сила поетапно от 7 август. Брюксел подготвя и списък с американски услуги, които потенциално могат да бъдат засегнати. Франция настоява ЕС да не се колебае да използва така нареченото „търговско оръжие“ — законодателство, което позволява ограничаване на достъпа до европейския пазар и обществени поръчки.
Подобна стъпка обаче би означавала сериозна ескалация в отношенията със САЩ.
Търговската политика на Тръмп цели да преструктурира международните икономически отношения. Президентът заплашва с наказателни мита десетки страни, ако до 1 август не се стигне до двустранни споразумения. Според министъра на търговията Хауърд Лътник този срок е окончателен и няма да бъде удължаван.
Въпреки агресивната стратегия, общественото одобрение за нея е ниско. Според последно проучване на Gallup рейтингът на Тръмп е спаднал до 37%, с 10 пункта по-нисък спрямо януари. Администрацията, която обеща „90 сделки за 90 дни“, досега е постигнала едва пет — включително с Великобритания, Япония и Филипините.